Spotkanie z Aldoną Wojciechowską - Mistrzynią

 Dziecięcego Uniwersytetu Pogranicza. Puńsk, 04.12.2020.


 O tradycjach i kulturze ludowej Litwinów żyjących na Sejneńszczyźnie opowiadała Aldona Wojciechowska - etnografka, twórczyni muzeum "Stara Plebania", przewodnicząca Stowarzyszenia Litewskiej Kultury Etnicznej.  W siedzibie warsztatów rękodzielniczych  przy szkole w Puńsku,  nasza Mistrzyni zaprezentowała  także  krajki,  krosienka,   krosna i tkaniny  na nich powstająceych, tkaniny  wiązane na ramie, wycinanki z białej bibułki pergaminowej i pająki  ze słomy.  Słynna tkaczka litewska-pani Weronika Wolańska-opowiedziała o tkaniu, zaprezentowała  także proces tkania. Zrealizowany materiał, jak i zdjęcia z samego Puńska -Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryii Panny, dekoracje w postaci malowideł z symboliką krajek, Stara Plebania, Skansen a także np. rzeżbione  krzyże drewniane znajdujące się w Puńsku,  stały się jednym z elementów przygotowywanego całościowego materiału dotyczącego Litwinów. Realizacja materiału-Marcin Pawlukiewicz.  Materiał wykorzystany zostanie dla "studentów" Uniwersytetu z Klasy Tradycji Wielokulturowych (kl. IVa, Ivb, V).

Spotkanie z Mistrzynią Aldoną Wojciechowską, mat. do lekcji online


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI