1995


9 grudnia 1995 - Święto Chanuka "Klasa Dziedzictwa Kulturowego" uczestniczyła w Tykocinie w wieczorze nawiązującym do żydowskiego Święta Chanuka, nazywanego inaczej Świętem Świateł, trwającego osiem dni. 
1-3 grudnia 1995 - Młodzieżowe Dialogi o Tolerancji Młodzieżowe Dialogi o Tolerancji odbyły się w Wilnie. Piętnastoosobowa grupa młodzieży z "Klasy Dziedzictwa Kulturowego" wyruszyła na Litwę w poszukiwaniu śladów trzech kultur: polskiej, litewskiej i żydowskiej.
Listopad 1995 Dziecięca grupa teatralno-muzyczna pracowała nad nowym spektaklem pt.  Na strychu.   
7 listopada 1995 Na zaproszenie Ośrodka "Pogranicze" z koncertem w Białej Synagodze wystąpił Baruch Finkelstein, kantor żydowski z Sankt Petersburga. W programie koncertu znalazły się żydowskie pieśni liturgiczne i ludowe oraz utwory współczesnych kompozytorów izraelskich.
20-21 października 1995 W Gdańsku odbywała się II Sesja Redaktorów Pism Literackich Krajów Nadbałtyckich. Dyskutowano o zadaniach i sytuacji pism kulturalnych w rzeczywistości wolnego rynku. Spotkanie było okazją do zaprezentowania dorobku i profilu tematycznego czasopism. O "Krasnogrudzie" mówiła Marzanna Kielar, poetka, członek redakcji pisma. 
13 października 1995 Podczas obchodów pięciolecia istnienia suwalskiego szpitala psychiatrycznego miała miejsce projekcja filmu  Nisko kołuje kruk niewidzialny  autorstwa Wojciecha Szroedera i Wiesława Szumińskiego, artysty plastyka pracującego na co dzień z pacjentami.   
11-14 października 1995 - "Zrozumieć Bośnię" Pod takim hasłem odbywało się w Sejnach i na Wigrach w dniach 11-14 października 1995 r. spotkanie z cyklu Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej . W Suwałkach zorganizowano także sesje filmowe. W 1995 roku toczyła się wojna w byłej Jugosławii. Objęła ona również Bośnię i Hercegowinę. W styczniu 1995 burmistrz oblężonego Sarajewa zwrócił się do świata z jednym życzeniem: Oczekujemy zrozumienia..
11-14 października 1995 - Zrozumieć Bośnię. Program. W tych dniach odbywało się spotkanie z cyklu "Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej", którego temat brzmiał " Zrozumieć Bośnię ". Na spotkanie złożył się cykl rozmów, dyskusji, koncertów, wystaw, sesji filmowych, wieczorów poetyckich poświęconcyh wielokulturowej Bośni. Ukazały się też książki w serii  Biblioteka Pisarzy Sarajewa .
1 października 1995 Petersburski "Teatr Wokrug Rojala" zaprezentował w Białej Synagodze w Sejnach dwa spektakle:  Wesele żydowskie  i  Pieśni klezmerów . 
Wrzesień 1995 Krzysztof Czyżewski wziął udział w następujących spotkaniach: 
14-24 sierpnia 1995 W tych dniach odbyła się trzecia edycja Letniego Międzynarodowego Obozu Młodzieży. Obóz był kontynuacją poprzednich spotkań młodych mieszkańców wielokulturowych regionów: Borki 1993 r., Siedmiogród (Rumunia) 1994 r. Miejscem trzeciego spotkania było miasteczko Plateliai na Litwie.
11-24 sierpnia 1995 Podróż Krzysztofa Czyżewskiego i Bożeny Szroeder na Bukowinę (Ukraina) 
1-3 sierpnia 1995 Wyjazd Krzysztofa Czyżewskiego do Warszawy i Poznania w związku z przygotowaniami do seminarium o biskupie Antonim Baranowskim i spotkania "Zrozumieć Bośnię".   
31 lipca - 23 sierpnia 1995 Wyjazd Wiesława Szumińskiego do Macedonii na Międzynarodowy Plener Artystów Plastyków. 
18-30 lipca 1995 W tych dniach odbywał się Międzynarodowy Obóz Młodzieży w Kuklach i Sejnach. Młodzież polska, niemiecka i francuska uczestniczyła w warsztatach artystycznych: teatralnym, muzycznym, plastycznym, plastyczno-technicznym. 
10-23 lipca 1995 Wyjazd dziecięcej grupy teatralno-muzycznej z Sejn do wiosek cygańskich Pogórza Karpackiego w ramach realizacji projektu Cygańska Wioska Artystyczna. 
10 lipca 1995 O wakacyjnych działaniach "Pogranicza" informował "Kurier Podlaski" i "Gazeta Wyborcza" (Białystok) w artykule  Wakacje Pogranicza. 
2 lipca 1995 "Krajobrazy" poinformowały o powołaniu Krzysztofa Czyżewskiego na członka Rady Programowej Festiwalu Kultury Europejskiej - Kraków 2000, w której znaleźli się m.in. Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz. 
1-14 lipca 1995 Międzynarodowy Obóz Młodzieży z trzech krajów w Reugny we Francji w ramach międzynarodowego programu  Tempus.  
29 czerwca - 23 lipca 1995 Wyjazd młodzieży z "Klasy Dziedzictwa Kulturowego" do Horoszczynka oraz innych wiosek białoruskich i ukraińskich. Młodzież spotykała się z mieszkańcami wsi, wędrowała po okolicy i poznawała tradycje regionu. W trakcie wędrówek po wioskach młodzież prezentowała spektakl  O poczciwym Hajdaju ... i utwory przygotowane przez kapelę muzyczną. 
Czerwiec 1995 Dziecięca grupa teatralno-muzyczna pracowała nad nowym spektaklem - baśnią węgierską, a Adam Szesztay z Węgier prowadził dla dzieci warsztat węgierskiej pieśni i tańca ludowego.   
31 maja - 2 czerwca 1995 Wyjazd Małgorzaty Czyżewskiej do Berlina na międzynarodową sesję o europejskich centrach kulturowych.  
31 maja - 6 czerwca 1995 Wyjazd Krzysztofa Czyżewskiego na międzynarodowe seminarium do Moskwy – prezentacja pracy Ośrodka "Pogranicze". 
21-30 maja 1995 - Pamięć starowieku Spotkanie Pamięć starowieku. Świątynia. -  odbywało się we wsi Szelment. Było to trzecie i ostatnie spotkanie z cyklu Pamięć starowieku. Dom – Gniazdo – Świątynia.  
Meno paroda 4 maja 1995 w Białej Synagodze w Sejnach odbyła się wystawa rzeźby i malarstwa litewskiej artystki Vaidos Juozapaitytes  Meno paroda.  
28-29 kwietnia 1995 Ośrodek "Pogranicze" prezentował swoją działalność we Wrocławiu, w Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego. Miały miejsce: wystawa fotografii, pokazy filmów, spotkania, rozmowy, prezentacje wydawnictw. 
22 kwietnia 1995 Promocja książki Antoniego Baranowskiego i Vytautasa Juozapanisa pt.  Oraczy pieśni święte, Biała Synagoga – w programie msza w bazylice, słowo o książce – Sigit Birgiel, koncert pieśni świętych Trio z Wilna.
23-26 marca 1995 - Spotkania na Pograniczu W dniach 23-25 marca, w ramach projektu "Spotkania na Pograniczu", młodzież z "Klasy Dziedzictwa Kulturowego" spotykała się ze studentami. W wydarzeniu uczestniczyła też redakcja litewskiego dwutygodnika "Aušra". W ramach projektu odbyła się biesiada poetycka z Sigitem Birgielem w Puńsku 24 marca oraz spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim na temat "Bośnia – europejska herezja" i spektakl  Nos  według Mikołaja Gogola w wykonaniu Mieczysława Giedrojcia.  Staż...
Marzec 1995 W "Krajobrazach" ukazała się rozmowa z Wiesławem Szumińskim, malarzem pracującym w Ośrodku "Pogranicze" w Sejnach i Szpitalu Psychiatrycznym w Suwałkach – "Zaczęło się w piątej klasie...".Z Wiesławem Szumińskim rozmawiają Zbigniew Fałtynowicz i Jarosław Sieradzki. 
24-26 lutego 1995 - Spotkanie innego. Między pokoleniami Spotkanie uczestników konkursu literackiego poświęconego problematyce międzypokoleniowej, którego temat brzmiał "Dom syna to nie dom ojca. To dom ojca jest zawsze domem syna" (G. Kanowicz,  Koziołek za dwa grosze ), odbyło się we wsi Gawrych Ruda, położonej na skraju Wigierskiego Parku Narodowego. Konkurs był ogłoszony podczas realizowanego w listopadzie 1994 roku projektu „Spotkanie Innego. Między pokoleniami". Wzięli w nim udział uczniowie I LO im. M. Konopnickiej, II LO im. gen....
1 2  »

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI