Człowiek Pogranicza

Zamierzeniem tego projektu jest upowszechnianie idei i etosu "pogranicza" poprzez możliwie bogatą prezentację sylwetki twórczej i postawy życiowej wybitnego twórcy kultury. Zamierzamy przyznawać tytuł "Człowieka Pogranicza" wybranemu przez nas Środkowoeuropejczykowi, który swym życiem i twórczością szczególnie przyczynił się do spopularyzowania etosu pogranicza, a więc postawy tolerancyjnej i otwartej, ze zrozumieniem i szacunkiem odnoszącej się do odmienności innych, przełamującej stereotypy i uprzedzenia, budującej mosty zbliżenia pomiędzy ludźmi różnych narodowości i religii.

Przyznanie takiego tytułu nie oznacza nagrody w jakiejkolwiek materialnej postaci. Oznacza wysiłek popularyzacji jego dzieła poprzez publikację książek, organizację wystaw, spotkań autorskich i innych prezentacji artystycznych. Kulminacyjnym wydarzeniem tego projektu w ciągu roku będzie trzydniowe międzynarodowe spotkanie poświęcone wybranemu twórcy, z udziałem osób, które przyjadą by przedstawić różne aspekty życia i twórczości "Człowieka Pogranicza", bądź też zaprezentować jemu poświęcone własne dzieła artystyczne. Tytuł Człowieka pogranicza przyznawany jest co dwa lata. 

  • W roku 1999 "Człowiekiem pogranicza" został wybrany przez nas Jerzy Ficowski
  • W roku 2001 tytuł "Człowieka pogranicza" otrzymał Tomas Venclova. 
  • W roku 2003 tytuł "Człowieka pogranicza" otrzymał Arvo Pärt
  • W roku 2005 tytuł "Człowieka pogranicza" otrzymał Bohdan Osadczuk
  • W roku 2009 tytuł "Człowieka pogranicza" otrzymał Claudio Magris.
  •  W roku 2019 tytuł "Człowieka pogranicza" otrzymuje Irena Veisaitė.


Bądź otwarty, będziesz szczęśliwy O IRENIE VEISAITE   Być ciekawym świata i starać się zrozumieć innych - to było dla niej najważniejsze. O zmarłej niedawno Irenie Veisaite piszą George Soros, Rasa Rimickaite, Leonidas Donskis i Krzysztof Czyżewski
Mida olen õppinud Irena Veisaite käest? 1. Et elu on mägi, mille tipp – kus sa ka ei käiks ja kuhu ka ei suunduks – on alati vaid poole tee peal.
Irena Veisaite pożegnanie - 11 grudnia 2020 Z wielkim żalem przyjeliśmy wiadomość o śmierci Ireny Veisaitė. Przyjaciółki Pogranicza, Laureatki Tytułu "Człowieka Pogranicza" 2019 roku.  Wiersz Krzysztofa Czyżewskiego pt: Czego nauczyłem się od Ireny Veisaitė?    
Irena Veisaitė nagrodzona 1 marca 2020 prof. Irena Veisaitė została nagrodzona Wielkim Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.
"Wszystkie światy Jerzego Ficowskiego" Program Drugi Polskiego Radia. W "Strefie literatury" z poetą i eseistą Jakubem Ekierem oraz prof. Jerzym Kandziorą rozmawiała Katarzyna Hagmajer-Kwiatek. Data emisji: 8.09.2019
List okolicznościowy List okolicznościowy Marszałka Województwa Podlaskiego – Artura Kosickiego z okazji  „Wieczoru urodzinowego” poświęconego pamięci Jerzego Ficowskiego.
Jubileusz urodzin Jerzego Ficowskiego / 4 września 2019 Sejny 4 września w Sejnach będziemy świętować rocznicę urodzin Jerzego Ficowskiego, naszego Człowieka Pogranicza.
Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė 30 - 31 maja 2019. Biała Synagoga. Uroczystości związane z nadaniem tytułu Człowieka Pogranicza
30 maja 2019 - Koncert fortepianowy Zapraszamy na koncert fortepianowy Onutė Gražinytė do Białej Synagogi w Sejnach, 30 maja, godz. 18:00 (czwartek)  
Premiera książki „O godne życie. Irena Veisaitė w rozmowie z Aurimasem Švedasem” 31 maja, Dawna Jesziwa w Sejnach, godzina 10.30. Spotkanie wokół książki z udziałem autorów poprowadzi Krzysztof Czyżewski  
„Wybaczyć i tworzyć przyszłość jest obowiązkiem żywych” - spotkanie z Ireną Veisaitė i Aurimasem Švedasem Zapis spotkania, które odbyło się w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie 12.06.2017
Irena Veisaitė - Człowiek Pogranicza 2019 Litewska intelektualistka, teatrolożka, działaczka na rzecz praw człowieka, długoletnia prezeska Fundacji Otwartej Litwy z tytułem Człowieka Pogranicza
FOTO. TOMAS VENCLOVA – ŚWIĘTO CZŁOWIEKA POGRANICZA 10 grudnia 2017 rok, Biała Synagoga w Sejnach, godz. 16.00.  Tomas Venclova obchodzi w tym roku jubileusz 80-lecia.
"Misteria "Dzieciństwa. Jerzy Ficowski" w Warszawie 27 października 2017, Warszawa, Stara Prochownia, Galeria Kazamaty. Wystawa w partnerstwie z Fundacją im. Jerzego Ficowskiego, Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej oraz WCIES z Warszawy. Foto z warsztatów dla metodyków oraz z wernisażu
Jubileusz 80-lecia Tomasa Venclovy Tomas Venclova "Człowiek Pogranicza - 2001" kończy 80 lat.  
Mała Piwnica Poetycka. "Gałązka z Drzewa Słońca"  Czytanie, malowanie baśni i wierszy dla dzieci  autorstwa Jerzego Ficowskiego
"Lodorosty i bluszczary"- pierwszy wybór wierszy dla dzieci Jerzego Ficowskiego.   Pierwsza tak obszerna publikacja, która gromadzi w jednym miejscu teksty dla najmłodszych pisane przez Ficowskiego przez ponad trzy dekady od drugiej połowy lat 50. Wydawnictwo Wolno.Wybór wierszy i opracowanie tomu przygotował Jarosław Borowiec, a całość  zilustrowała Gosia Herba. Książka ukazuje się w dwóch wariantach okładek!
Jerzy Ficowski w internetowym Przewodniku Encyklopedycznym Polska Poezja Współczesna szkic  o twórczości poety  w opracowaniu   Pauliny Czwordon-Lis "Jerzy Ficowski – poeta, który z dyskretną wywrotowością łączy uważną obserwację rzeczywistości z „mityzującym stosunkiem do świata”. Historia przechodzi tu w baśniowość, maestria językowa przenika z milczeniem, analiza polskości z orientacją na wielokulturowość, a empatia podszyta jest intelektualizmem. Jego poetyckie spojrzenie jest w stanie objąć zarówno...
Jerzy Ficowski / Poeta w labiryncie historii  19 czerwca, g. 18, Bookowski. Księgarnia w Zamku.  Zaproszenie z Poznania na  promocję  ksiązki "Jerzy Ficowski. Poeta w labiryncie historii" (Wydawnictwo słowo/obraz terytoria). Za do rozmowy zasiądą autor — Jerzy Kandziora  gość wyjątkowy — Elżbieta Ficowska. Zagajać i nawigować będzie Anita Jarzyna, która twórczość Ficowskiego zna, lubi i często komentuje w tekstach krytycznych. , 
Jerzy Ficowski i jego twórczość dla dzieci 6 czerwca,   Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”   - Uroczyste otwarcie Festiwalu  Literatury dla Dzieci  w Krakowie     wernisażem wystawy niepublikowanych ilustracji dla dzieci Jerzego Ficowskiego – “Lodorosty i Bluszczary”
Wizyta Elżbiety Ficowskiej, Anny Ficowskiej Teodorowicz- prezeski Fundacji im. Jerzego Ficowskiego, Anny Bojarskiej- Urbańskiej oraz Marka Urbańskiego na wystawie pt. "Misteria Dzieciństwa. Jerzy Ficowski".
"Miałem szczęście spotkać Papuszę, Papusza miała nieszczęście spotkać mnie".  O przyjaźni   Papuszy i Jerzego Ficowskiego, o filmie Krauzów "Papusza" oraz niezwykłym dokumencie Ryszarda Wójcika poswięconym rozmowie po latach poetki i poety. 
Misteria Dzieciństwa w Domu Pogranicza Wystawa MISTERIA DZIECIŃSTWA. JERZY FICOWSKI / opowieść Bożeny Szroeder. Zacząć trzeba od tego, że wystawa jest czymś więcej niż wystawą literacką, jest doskonałym warsztatem, który wykorzystujemy w codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą.
Odszedł Jerzy Pomianowski, ekspert do spraw historii Europy Wschodniej, prozaik, eseista, krytyk teatralny, scenarzysta filmowy, tłumacz literatury pięknej z języka rosyjskiego i niemieckiego, wielokrotny gość Pogranicza.
Stabat Mater Arvo Pärta w Białej Synagodze. Relacja Iwony Danilewicz   „Biała synagoga” pełna muzyki. Rozpoczął się Ogólnopolski Festiwal Sztuki Wokalnej".  16 X 2016
4.10.2016, Warsztaty dla licealistów z VI LO w Radomiu.  Opowieść o Jerzym Ficowskim - Człowieku Pogranicza i o tradycjach sąsiedzkich i wielokulturowych Sejn
1 2  »

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI