1998


23 listopada 1998 O planach utworzenia Domu Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Sejneńskiej w remontowanym budynku Starej Poczty informował "Kurier Poranny".
19-21 listopada 1998 Udział Kapeli Klezmerskiej w VII Ogólnopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego Mniejszości Narodowych i Etnicznych "Wspólnota w Kulturze"
13-15 listopada 1998 Kapela Klezmerska uczestniczyła w IV Festiwalu Mniejszości Narodowych w Gdańsku.  Teatr Sejneński wystawił w Gdańsku spektakl "Wijuny" 
12 listopada - 3 grudnia 1998 Cykl spotkań i odczytów Krzysztofa Czyżewskiego w USA i w Kanadzie (Remarque Institute - Floryda, New Haven, Toronto) 
2 listopada 1998 - Krzysztof Czyżewski otrzymał nagrodę im. Gabora Bethlena Krzysztof Czyżewski otrzymał w Budapeszcie nagrodę im. Gabora Bethlena. Laudację wygłosił Istvan Kovacs, poeta, historyk, attaché kulturalny Ambasady Republiki Węgier w Polsce.
1 listopada 1998 W "Krajobrazach" ukazała się rozmowa  Przeszłość - inspiracją dla młodzieży , przeprowadzona przez Jacka Buraczewskiego z Małgorzatą Sporek-Czyżewską. Tematem rozmowy była praca z młodzieżą w Ośrodku "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów". 
15-18 października 1998 W Sztokholmie miała miejsce trzecia część Landscape X - Utopia/Dystopia - w ramach projektu "Sztokholm - stolicą kulturalną Europy 98". Jednym z punktów imprezy było spotkanie w Café Europa. 
15-17 października 1998 - konferencja "Kultura Litwy i Polski w dziejach. Tożsamość i współistnienie" W tych dniach odbywała się konferencja "Kultura Litwy i Polski w dziejach. Tożsamość i współistnienie", zorganizowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Brał w niej udział Krzysztof Czyżewski i wygłosił referat pt."Duchowość Wilna"
8-10 października 1998 - Spotkanie na Pograniczu - "Mickiewicz a my" W Białymstoku miało miejsce Spotkanie na Pograniczu - "Mickiewicz a my". Zostało zorganizowane z okazji dwusetnej rocznicy urodzin poety i było wpisane na krajową listę obchodów Roku Mickiewiczowskiego. Autorem projektu był Krzysztof Czyżewski, a organizatorami spotkania Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", Biblioteka Wojewódzka w Białymstoku i czasopismo "Kartki".
1-4 października 1998 - Camera Pro Minoritate W tych dniach odbywało się II Spotkanie Filmowe z cyklu "Camera Pro Minoritate". 
26 września 1998 - premiera sztuki "Wijuny" W Białej Synagodze w Sejnach miała miejsce premiera sztuki "Wijuny" w wykonaniu aktorów Teatru Sejneńskiego działającego przy Ośrodku "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów". 
18 września 1998 W "Rzeczpospolitej" ukazał się artykuł Jerzego Nachiłło, Od " Turlajgroszka" do " Dybuka " o życiu kulturalnym na Podlasiu, w sporej części poświęcony działalności "Pogranicza". 
17-20 września 1998 - 9. Krajowe Targi Książki w Warszawie Wydawnictwo Pogranicze uczestniczyło w 9. Krajowych Targach Książki w Warszawie. Przedstawiciele wydawnictwa nie tylko eksponowali książki wydane przez "Pogranicze", lecz także brali udział w wydarzeniach literackich i sami je organizowali.
27-30 sierpnia 1998 Przedstawiciele "Pogranicza" uczestniczyli w seminarium "Kultura, Naród i Język Ojczysty" odbywającym się w ramach International Summer University for Research Development w Sztokholmie. 
17-19 sierpnia 1998 Krzysztof Czyżewski brał udział w odbywającym się na Węgrzech Spotkaniu Pisarzy Europy Środkowej Tokaj 98 - "Regiony Bez Granic". 
16 sierpnia 1998 W czasopiśmie "Poczta Polska" ukazał się poświęcony Ośrodkowi i Fundacji Pogranicze artykuł Tadeusza J. Żółcińskiego   Na pograniczu sztuk, kultur, narodów  .
15 sierpnia 1998 Koncert Kapeli Klezmerskiej i Davida Krakauera w Białej Synagodze w Sejnach. 
9-14 sierpnia 1998 W tych dniach warsztaty muzyczne dla Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego prowadził międzynarodowej sławy klarnecista David Krakauer.  W dniu 13 sierpnia 1998 r. David Krakauer kocertował w Kownie. 
5-17 sierpnia 1998 Podróż pisarzy i poetów, uczestników projektu Cafe Europa, trasą Gdańsk - Kaliningrad - Wilno - Sejny - Lublin - Kraków - Lwów - Czerniowce - Bukareszt. 
23 lipca - sierpień 1998 W każdy czwartek o godz. 19.30 w Białej Synagodze w Sejnach odbywały się koncerty Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.  W lipcu i sierpniu w Białej Synagodze czynna też była wystawa "Wielokulturowy Spisz", a w budynku dawnej jesziwy można było obejrzeć wystawę "Nasze stare, dobre Sejny".
18 lipca 1998 Ośrodek "Pogranicze" odwiedził Tomas Venclova.   
17 lipca 1998 Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego koncertowała w Białymstoku na dziedzińcu Muzeum Historycznego. 
28 czerwca - 5 lipca 1998 "Pogranicze" brało udział w VIII Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Zespół teatralny wystawił "Dybuka", a Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego dała koncert. Na zakończenie festiwalu ambasador Izraela Yigal Antebi wręczył dyplomy za zasługi dla ochrony zabytków kultury żydowskiej w Polsce. Jednym z wyróżnionych był Krzysztof Czyżewski. 
28-29 czerwca 1998 Promocja anglojęzycznego wydania "Krasnogrudy" w Sztokholmie w ramach programu "Sztokholm - stolicą kulturalną Europy 98". 
23 maja 1998 W Instytucie Polskim w Pradze odbyła się prezentacja dwóch polskich kwartalników literackich: "Zeszyty Literackie" i "Krasnogruda" oraz dyskusja panelowa na temat: "Praga, miasto wielu kultur – mit czy rzeczywistość?".
18-19 maja 1998 - Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej "Spisz" - spotkanie z cyklu "Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej" odbywało się w Sejnach i Wigrach. Program spotkania obejmował międzynarodowe seminarium "Wielokulturowe dziedzictwo Spisza", wystawy, koncerty, promocję albumu - katalogu wystawy "Spisz, Spią, Zips, Szepes". Przeprowadzono również cykl spotkań o Spiszu dla młodzieży szkół średnich. Spotkanie odbyło się przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Sztuki, Fundacji Stefana Batorego oraz Fundacji Forda.
3 maja 1998 Swoimi refleksjami nad artykułem Krzysztofa Czyżewskiego  K ompleks Atlantydy, czyli Europa Środkowa po końcu świata   podzielił się Krzysztof Rutkowski w tekście  Atlantyda  .
30 kwietnia 1998 W sali Ośrodka "Pogranicze" miał miejsce finał konkursu plastycznego i literackiego pt. "Nasze stare, dobre Sejny". Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali w prezencie książkę Jerzego Ficowskiego  Bajędy z augustowskich lasów. 
12 kwietnia 1998 Na łamach "Krajobrazów" ukazał się tekst Jacka A. Buraczewskiego pt.   Izba Regionalna w Sejnach  o działaniach "Pogranicza". 
1 kwietnia 1998 Nakładem Wydawnictwa "Hańcza" w Suwałkach ukazała się antologia poetycka  Gdzie jeziora syte przestrzenią obłoków. Suwalszczyzna w poezji  pod redakcją Zbigniewa Fałtynowicza. W książce znalazło się 90 wierszy 28 poetów, tak znanych jak Czesław Miłosz czy Jarosław Marek Rymkiewicz, jak też młodych - wśród nich utwór Krzysztofa Czyżewskiego. 
1 2  »

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI