29 kwietnia - 6 maja 2011 - Kroniki Sejneńskie na ETC_2011 w Madrycie

Spektakl „Kroniki sejneńskie” z Ośrodka Pogranicze - sztuk, kultur, narodów wziął udział w festiwalu teatrów zaangażowanych społecznie - ETC_2011.  Festiwal odbył się w dniach 29 kwietnia - 6 maja w Madrycie.


Więcej informacji o obecności Pogranicza w Madrycie można znaleźć w specjalnym serwisie na naszych stronach.

 
ETC_11: potrzeby, misja, wizja
 
Od pierwszej edycji Encuentro de Teatro Comunitario’ (Festiwalu Teatrów Społeczności lokalnych) , w 2006, wzrosła znacznie rola i jakość działań wykorzystujących teatr jako instrument interwencji społecznej. Zjawisko teatro de la escucha (teatru komunikacji społecznej), zyskało sobie trwałe miejsce na mapie kulturalnej Hiszpanii i przeżywa obecnie okres szybkiego rozwoju i poszerzania zakresu swojego oddziaływania. Pomimo obecnego rozkwitu tego typu teatru, nie znalazł on jak dotąd stałego miejsca, w którym jego twórcy mogliby się spotkać i wymienić pomysłami i planami na przyszłość.
 
Celem działań ETC jest właśnie stworzenie takiego miejsca spotkań i stworzenie sieci współpracy wymiany doświadczeń i będącej inspiracją dla nowych projektów teatralnych o dużym znaczeniu dla społeczności, dla których te teatry działają. Ten innowacyjny projekt, dzięki perspektywom zrównoważonego rozwoju ma szanse stania się punktem odniesienia w dziedzinie społecznie zaangażowanych festiwali teatralnych na skalę europejską.
 
Organizacja i partnerzy
 
Organizatorem ETC od zarania projektu jest ‘Aula de Teatro de la Universidad Autónoma de Madrid’. Obecna edycja festiwalu ma ambicje podniesienia poziomu imprezy dzięki sprawniejszemu zarządzaniu i wsparciu w tym zakresie przez zespół specjalistów ds. zarządzania kulturą przedsiębiorstwa „Alioth arte&ciencia” 
 
Dziękujemy także następującym instytucjom, dzięki którym możliwe było zorganizowanie festiwalu:
 
·         Międzynarodowy Rok Młodzieży ONZ
·         Fundacja La Caixa
·         Instytut Polski w Madrycie
·         Instytut Camões w Madrycie
·         Samorząd miasta Colmenar Viejo, działający poprzez ‘Casa de la Juventud’ (Dom Młodzieży)
·         Samorząd miasta Cantos, wydział kultury
·         La Marabunta libros&café
·         Red Joven Norte (Północna Sieć Młodzieżowa), Comunidad de Madrid
·         Wydawnictwo Ñaque editora
·         Iberia
·         La Virgen Marea production
·         Concordia International Group
 
Aktywny udział biorą też różne instytucje uniwersyteckie Universidad Autónoma de Madrid:
 
  • El vicerrectorado de extensión universitaria y divulgación científica i aula de teatro de la UAM są głównymi organizatorami imprezy
  • Ośrodek kultury La Corrala jest gospodarzem warsztatów i spotkania przy okrągłym stole
  • El Coordinador del Rector para el Acceso y Relación con Centros de Secundaria y F. profesional zajmuje się promocją wydarzenia w szkołach średnich współpracujących z UAM
  • La escuela de periodismo UAM – El País
  • IMEDES, Instytut uniwersytecki zajmujący się badaniami nad migracją, mniejszościami narodowymi i rozwojem społeczeństwa
Co, Jak i Dla kogo?
 
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lokalnych ETC_11 odbywać się będzie przez jeden tydzień i gościć trzy grupy teatralne, które pracują w bliskim kontakcie z własną społecznością lokalną.
 
Wydarzenia festiwalu:
 
1. Warsztaty tworzenia teatru (centralne wydarzenie festiwalu) przy udziale zaproszonych zespołów, członków Aula de Teatro UAM i reprezentantów innych środowisk uniwersyteckich zainteresowanych projektem. Zaproszenie kierowane jest też to szerszych kręgów - uczniów szkół średnich i studentów aktorstwa. Warsztat będzie prowadzony przez Marco Ferreirę, koordynatora departamentu edukacji grupy Baal 17. Punktem odniesienia będzie wiersz Daniela Filipe ‘Wynalazek Miłości’.
 
2. Prezentacje zespołów teatralnych, które odbędą się w La Corrala, w centrum miasta, na kampusie uniwersyteckim i na otwartych sesjach w szkole Colmenar Viejo’s Casa de la Juventud. W CaixaForum Madrid wystawiony zostanie spektakl “Kronik Sejneńskich”.
 
3. Okrągły stół w CaixaForum Madrid: „Od wschodu do zachodu: Pięć europejskich prób przemian w teatrze” , z udziałem Eugène van Erven, Jorge Amich, José Moura Soeiro, Àngela Segura i Krzysztofa Czyżewskiego.
 
4. Okrągły stół moderowany przez Ivána Alvarado, profesora antropologii teatru i specjalisty w zakresie teatru społecznie zaangażowanego. Głównym tematem będzie madrycki teatr polityczny, modele zmian społecznych inspirowane teatrem oraz kwestia w jakiej perspektywie zespoły teatralne mogą przyczynić się do zmian społecznych. „Teatr w codzienności:  Czy teatr może zmienić społeczeństwo” z udziałem Moisésa Mato, Césara de Vicente i Viviany Bovino.
 
5. Imprezy towarzyszące związane z festiwalem, zorganizowane dla jego uczestników (wycieczki, konsultacje teatralne itp.)
 
Zaproszone zespoły
 
ETC_11 zaprasza zespoły teatralne silnie związane z własnym środowiskiem lokalnym, mogące podzielić się swymi działaniami dla członków lokalnej społeczności. W ramach festiwalu proponujemy następujący podział: grupa europejska, grupa Półwyspu Iberyjskiego oraz grupa Aula de Teatro's 2010/2011. Krótka informacja o zespołach uczestniczących w ETC_11:
 
Fundacja Pogranicze z Sejn, przygranicznego miasteczka z północno-wschodniej Polski. Fundacja ciesząca się uznaniem za swoją pionierską działalność w dziedzinie promocji wzajemnego porozumienia pomiędzy kulturami. Zespół Fundacji pracuje nad nowymi formami „kultury aktywnej”. W ramach ETC_11 zespół wystawi spektakl “Kronik Sejneńskich”, będący przykładem tego typu pracy, zrealizowany z wieloetniczną grupą nastolatków z Sejn.
 
‘Estudantes por empréstimo’, zespół teatralny działający przy Uniwersytecie Lizbońskim, którego celem są zmiany w prawodawstwie kraju. Jest autorem wielu przedstawień dla młodzieży szkolnej, których celem są zmiany w kierunkach rozwoju kraju i proponujące alternatywne wzorce zachowań odgrywane na scenie. Szczególnym wydarzeniem w historii zespołu był spektakl wystawiony w maju 2010 w portugalskim parlamencie. Niektóre z proponowanych przez teatr zmian znalazły swoje odbicie w uchwalonych ustawach.
 
Zespół ula de Teatro de la Universidad Autónoma de Madrid: wystawia spektakle, które przede wszystkim są odpowiedzią na społeczno-kulturalne i artystyczne realia lokalnej społeczności, przyczyniające się do jej rozwoju i dedykowane różnym środowiskom tej społeczności. W bieżącym roku, działania skupiają się na relacjach pomiędzy przekazem medialnym a społecznym budowaniem rzeczywistści. Zaprezentuje spektakl ‘Últimas noticias del gran teatro del mundo’ (Wiadomości z wielkiego teatru świata).
 
Kalendarium
 
Termin ETC_11 to 29 kwietnia - 6maja 2011, z następującym rozkładem wydarzeń:
 
 
Piątek 29
Sobota 30
Niedziela 1
Poniedziałek 2
Rano
 
Sesja warsztatowa (w UAM)
Sesja warsztatowa (w UAM)
Sesja warsztatowa (La Corrala)
Po południu
Otwarcie (w UAM)
Sesja warsztatowa (w UAM)
Sesja warsztatowa (w UAM)
Otwarty spektakl warsztatowy (La Corrala)
Wieczór
Przedstawienie powitalne (w UAM)
Impreza towarzysząca 1
 
Impreza towarzysząca 2

 
Wtorek 3
Środa 4
Czwartek 5
Piątek 6
Rano
Spektakl w UAM (CJCV)
Spektakl ‘Estudantes por empréstimo’(CJCV)
Spektakl ‘Kronik sejneńskich (CJCV)
Pożegnanie i przedstawienie pożegnalne (w UAM)
Po południu
Spektakl ‘Kronik sejneńskich (CaixaForum)
Spektakl w UAM (La Corrala)
Spektakl ‘Estudantes por empréstimo’ (La Corrala)
 
Wieczór
Prezentacje dowiadczeń „Ze Wschodu na Zachód”: „Pięć europejskich prób przemian w teatrze” (CaixaForum)
Okrągły Stół „Teatr i Społeczność: czy teatr może zmienić społeczeństwo? (La Corrala)
„Tucząca popołudniowa herbatka” przedstawienie zamykające festiwal.
 
 
 

Pobierz / Download

Kroniki Sejneńskie na ETC_11


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI