29 czerwca - 6 lipca 1997 - VII Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

W tych dniach odbywał się VII Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczył Teatr Sejneński i Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Wystawiono spektakl Dybuk, kapela grała w koncercie finałowym w dniu 6 lipca, a po koncercie miał miejsce w kawiarni "Austeria" niecodzienny występ muzyków sejneńskich - dołączył do nich David Krakauer. Muzykowano od wieczora do wczesnych godzin rannych.


Artykuły prasowe:

Katarzyna Jutkiewicz, Siódmy Festiwal, "Midrasz", lipiec-sierpień 1997 r. 
Finał w deszczu, "Rzeczpospolita" 7.07.1997 
Tomasz Fiałkowski, Taniec w deszczu, "Tygodnik Powszechny" 13.07.1997 
Henryk Halkowski, Zapiski kronikarza-weterana. 7 Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, "Słowo Żydowskie" 8.08.1997 

Siódmy Festiwal 


[...] Ta sama synagoga zmieniła się na jeden wieczór w scenę teatralną. Teatr Sejneński, tworzony przez grupę młodzieży z ośrodka "Pogranicze sztuk, kultur, narodów" wystawił spektakl Dybuk oparty na dramacie symbolicznym An-skiego, Na pograniczu dwóch światów. Mimo późnej pory przyszło tak wielu widzów, że trzeba było przynieść dodatkowe krzesła. Młodzi aktorzy grali bardzo ekspresyjnie, świetnie operowali gestem i mimiką. Przedstawienie zyskało nieoczekiwanie nową oprawę: mroczny nastrój dramatu potęgowały uderzenia piorunów i światło błyskawic wpadające przez wysokie okna synagogi Izaaka. Kiepska akustyka sprawiła jednak, że ci spośród widzów, którzy po raz pierwszy zetknęli się z tą sztuką, nie mogli często zrozumieć tekstu. 

[...] Po koncercie odbył się pożegnalny bankiet z udziałem artystów. Pierwsza dała się namówić do występu grupa młodzieży z Teatru Sejneńskiego. Okazało się, że grupa ta sprawdza się w warunkach kameralnych jeszcze lepiej niż na scenie. A że prawdziwi klezmerzy nie mogą nie zagrać, gdy mają ku temu okazję, David Krakauer grał z Sejnami do piątej nad ranem, niemal bez przerw. Wygrywając na klarnecie niezwykłe opowieści o zaginionym sztetl czy o nadejściu Mesjasza, Krakauer niczym zaklinacz węży wprowadził swoich słuchaczy w istny trans. Zaś jego szalone improwizacje na tematy klezmerskie, ale także góralskie i kresowe sprawiły, że nie tylko parkiet, ale i stoły stały się miejscem trwających do rana pląsów. – Tego, co klezmerzy grają w amerykańskich klubach, nie da się niestety usłyszeć na płytach czy kasetach. Ale tego, co grają w Krakowie, nie da się porównać z żadnym amerykańskim klubem. Dla muzyków najważniejsza jest reakcja widowni, a tak żywiołowej publiczności jak w Krakowie nie ma w całej Ameryce – mówił na zakończenie Michael Steiman, jeden ze sponsorów festiwalu. A Janusz Makuch podsumował wieczór następująco: – Nie znajduję słów, by opisać to, co czuję [...] 

Katarzyna Jutkiewicz 
"Słowo Żydowskie" lipiec-sierpień 1997


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI