1997


18 września 1997 W siedzibie Fundacji Pogranicze w Suwałkach odbyło się spotkanie z Mazllumem Saneją, albańskim poetą i tłumaczem polskiej poezji, który prezentował swoje utwory i wygłosił wykład "Poeta wobec niepokojów XX wieku". 
5 września 1997 W "Słowie Żydowskim" ukazał się artykuł  Uratowana synagoga . Jego autor, Ryszard Wasita, przedstawia dzieje Białej Synagogi i działania opiekującego się nią Ośrodka "Pogranicze". 
Wrzesień 1997 We wrześniu Ośrodek "Pogranicze" przejął na mocy aktu notarialnego budynek "Starej Poczty". Po wykonaniu kapitalnego remontu stał się on siedzibą Ośrodka, do niego zostało przeniesione Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza. 
Kwiaty 3 sierpnia 1997 roku w Ośrodku "Pogranicze" odbył się wernisaż wystawy obrazów Józefiny Bruziene noszącej tytuł Kwiaty. 
29 lipca - 1 sierpnia 1997 Podróż Krzysztofa Czyżewskiego do Wilna w celu zebrania materiałów do numeru "Krasnogrudy" o tematyce wileńskiej. Krzysztof Czyżewski odbył spotkania z redaktorami pism kulturalnych oraz z przedstawicielami instytucji kulturalnych i naukowych Wilna i Kowna. 
17 lipca - 15 sierpnia 1997 Wyprawa do wiosek polskich na Grodzieńszczyźnie. Grupa młodzieży z Teatru Sejneńskiego pod opieką Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej i Wojciecha Szroedera odbyła kolejną wędrówkę po wioskach zamieszkałych przez ludność polską na Grodzieńszczyźnie na Białorusi.
7-15 lipca 1997 Wyjazd Krzysztofa Czyżewskiego oraz Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej na Słowację w ramach przygotowań do projektu "Spisz" w cyklu "Otwarte regiony Europy Środkowowschodniej", którego realizację planowano na koniec listopada 1997 - spotkania z A. Krohem oraz B. Magierową 
29 czerwca - 6 lipca 1997 - VII Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie W tych dniach odbywał się VII Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczył Teatr Sejneński i Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Wystawiono spektakl  Dybuk , kapela grała w koncercie finałowym w dniu 6 lipca, a po koncercie miał miejsce w kawiarni "Austeria" niecodzienny występ muzyków sejneńskich - dołączył do nich David Krakauer. Muzykowano od wieczora do wczesnych godzin rannych.
29 czerwca 1997 Telewizja Polska nadała w Programie I krótką relację ze spotkania "Kultura litewska i kultura polska - podobieństwa i różnice".  Tego samego dnia Telewizja Białystok zaprezentowała w programie lokalnym koncert Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. 
28 czerwca 1997 W białostockiej kawiarni "Prożektor" odbył się koncert Muzyka Pogranicza w wykonaniu Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. Koncert rozpoczął się o godz. 20.00. 
25-28 czerwca 1997 - Kultura litewska i kultura polska - podobieństwa i różnice W tych dniach odbyło się spotkanie polskich i litewskich intelektualistów, artystów, historyków i naukowców pod nazwą "Kultura litewska i kultura polska - podobieństwa i różnice". Miejscem spotkania zorganizowanego przez "Pogranicze" i Ogólnopolski Klub Miłośników Litwy był klasztor w Wigrach. 
25 czerwca 1997 "Radio 5" z Suwałk nadało rozmowę z Krzysztofem Czyżewskim na temat spotkania "Kultura litewska i kultura polska - podobieństwa i różnice". 
13-15 czerwca 1997 Wyjazd Teatru Sejneńskiego do Bydgoszczy na zaproszenie Fundacji Zwalczania Chorób Płuc i Gruźlicy. 
6-11 czerwca 1997 Krzysztof Czyżewski brał udział w spotkaniu z cyklu "Cyrk Guliwera" w Bukareszcie i Sibiu w Siedmiogrodzie.
26 maja 1997 Wyjazd Krzysztofa Czyżewskiego i Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej do Lublina; spotkanie w Stowarzyszeniu Teatralnym Gardzienice w celu omówienia warunków prezentacji spektaklu  Dybuk  i działań Ośrodka "Pogranicze" podczas obchodów jubileuszu 20-lecia Gardzienic planowanych na jesień 1997 r. 
24-25 maja 1997 Udział Krzysztofa Czyżewskiego i Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej w spotkaniu "W drodze ku społeczeństwu obywatelskiemu. Sytuacja obecna i przyszłość trzeciego sektora na Białorusi" zorganizowanym w Warszawie przez Fundację Stefana Batorego.
18-21 maja 1997 - Odkrywanie Polski na nowo "Odkrywanie Polski na nowo" - wydarzenie z cyklu "Spotkanie na pograniczu". Było to spotkanie środowisk twórczych poświęcone kondycji pism, wydawnictw, instytucji kulturalnych funkcjonujących w nowych warunkach polityczno-ekonomicznych.
17 maja 1997 Suwalskie "Radio 5" nadało rozmowę z Krzysztofem Czyżewskim na temat mającego się odbyć w dniach 18-21 maja 1997 r. spotkania "Odkrywanie Polski na nowo" oraz nowego numeru "Krasnogrudy" poświęconego Bośni. 
12-14 maja 1997 Krzysztof Czyżewski brał udział w konferencji naukowej pt. "Kondycja czasopism kulturalnych i naukowych (humanistycznych) w Polsce po roku 1989", zorganizowanej przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu we Wrocławiu i pismo literackie "Dykcja". 
12 maja 1997 "Gazeta Wyborcza" poinformowała o powołaniu Krzysztofa Czyżewskiego do rady programowej Fundacji Wspierania Współpracy Polsko-Litewskiej im. Adama Mickiewicza.    Artykuły prasowe:  Polsko-litewska fundacja, "Gazeta Wyborcza" 12.05.1997   
20 kwietnia 1997 W Programie I Polskiego Radia została nadana rozmowa z Małgorzatą Sporek-Czyżewską na temat programu "Klasa Dziedzictwa Kulturowego".
17 kwietnia 1997 Spotkanie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sejn i Sejneńszczyzny; rozmowy z wojewodą suwalskim.  Tego samego dnia Radio Białystok nadało rozmowę z Krzysztofem Czyżewskim o jego pobycie w Sarajewie. 
14-15 kwietnia 1997 Wizyta Duszana Odruszka, dyrektora Centrum Rozwiązywania Konfliktów na Słowacji, w celu przygotowania opisu działalności Ośrodka "Pogranicze" na zlecenie Fundacji Forda.
10-12 kwietnia 1997 Krzysztof Czyżewski uczestniczył w Dniach Kultury Polskiej w Sarajewie na zaproszenie Ambasadora RP w Lublanie Jana Tombińskiego i attaché kulturalnego ambasady Małgorzaty Wierzbickiej. 
7 kwietnia 1997 W Urzędzie Wojewódzkim w Suwałkach odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli "Pogranicza" w sprawie projektu L. Brodowskiego z Klubu Miłośników Litwy noszącego nazwę "Kultura litewska i kultura polska - podobieństwa i różnice".  
31 marca - 5 kwietnia 1997 Udział aktorów Teatru Sejneńskiego działającego przy Ośrodku "Pogranicze" w warsztatach teatralnych w Starbieninie; zajęcia prowadził Dyrektor Teatru Małych Form Mieczysław Giedrojć z Bydgoszczy.
21-23 marca 1997 Urszula Wasilewska uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym w Warszawie przez Fundację Batorego dla redaktorów, menedżerów i promotorów wydawnictw. 
17 marca 1997 W Domu Otwartej Litwy Krzysztof Czyżewski wygłosił wykład na temat kierunków działań animatorów kultury nowego pokolenia w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.   
13-16 marca 1997 Studenci z Katedry Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego odbywali w Sejnach staż, którego celem było poznanie specyfiki pracy Ośrodka "Pogranicze" działającego w regionie wielokulturowym. 
10-12 marca 1997 Agnieszka Szyszko z "Pogranicza" uczestniczyła w szkoleniu "Rozpoznawanie potrzeb" zorganizowanym przez Fundację Dzieci i Młodzieży dla przedstawicieli organizacji pozarządowych i działaczy samorządowych w Pogorzeli Warszawskiej k. Otwocka. 
«  1 2 3  »

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI