2017


„MISTERIA DZIECIŃSTWA” NA MAŁYM FINALE O!PLA 2017!  V Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji, 14 maja 2017, godz. 17.00. kino BODO,  Łódź, Serdecznie zapraszamy
Wernisaż wystawy oraz spotkanie z książką pt: ”Mesjasz z rodu Efraima” Mosze Kulbaka w tłumaczeniu Krzysztofa Czyżewskiego [FOTO] Fragmenty powieści ”Mesjasz z rodu Efraima” Mosze Kulbaka; Litografie Issahara Ber Rybaka z cyklu „Sztetl, mój zburzony dom, wspomnienie”; Fotografie i instalacja  żydowskich miasteczek Podlasia Wiesława Szumińskiego. Wernisaż wystawy oraz spotkanie z książką pt: ”Mesjasz z rodu Efraima” Mosze Kulbaka w tłumaczeniu Krzysztofa Czyżewskiego. Rozmowa Małgorzaty Sporek Czyżewskiej, Krzysztofa Czyżewskiego i Wiesława Szumińskiego. 1 maj 2017 Dom Pogranicza
OPOWIEŚCI POGRANICZA. MAJ 2017 [FOTO] Pogranicze zaprasza na czterodniowy cykl wydarzeń.
29 kwietnia godz.18.00 / ANETA PRYMAKA-ONISZK gościem Pogranicza [FOTO] [WIDEO] Pogranicze zaprasza na spotkanie „Zapomniani uchodźcy Podlasia”. Wieczór z udziałem  Anety Prymaka-Oniszk wokół książki „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” prowadzi Krzysztof Czyżewski.
Pogranicze na VI Międzynarodowych Targach Książki w Białymstoku W dniach 21-23 kwietnia 2017 roku Wydawnictwo Pogranicze po raz pierwszy uczestniczyło w VI Międzynarodowych Targach Książki w Białymstoku.
"Projekt Ficowski" 26 kwietnia o godzinie 17.00 odbędzie się oficjalna premiera filmów, jakie powstały w ramach przedsięwzięcia pt. Projekt Ficowski.
V Sejmik Edukacji Kulturalnej M. St. Warszawy w Sejnach i Krasnogrudzie Dwudniowe warsztaty i prezentacje programów realizowanych przez Pogranicze, 20-21 kwietnia, 2017  
"Wiersze" Maraiego / Krzysztof Lisowski w "Kwartalniku Artystycznym" Krzysztof Lisowski "Márai poeta".  Niewiele osób, znających nawet nieźle prozę i memuarystykę Sándora Máraiego, wie, że bywał także poetą – na początku swojej drogi twórczej, jako młody adept pióra w rodzinnej Kassie (Koszycach) i nieczęsto później, do niewielu czytelników zapewne dotarła wiadomość, że za sprawą edycji wydawnictwa Pogranicze i inicjatywy tłumacza Jerzego Snopka z częścią lirycznej twórczości autora  Żaru ...
O programie "Szkoła Pogranicza Szkoła Pogranicza. Rozmowa z Weroniką Czyżewską-Poncyljusz.  Jak powstawała Szkoła Pogranicza? Dwuletni cykl spotkań, kt ó ry odbył się w latach 2013/2014 poprzedziło wiele wcześniejszych różnie nazywanych odsłon.
O KSIĄŻCE „MOST NAD ZŁOTYM ROGIEM” EMINE SEVGI ÖZDAMAR Bartosz Hlebowicz "Mleko wierzącej matki jest lepsze".  Podczas gdy narratorka dorasta, jej kraj osuwa się w infantylny religijny faszyzm, partia religijna oznajmia, że „mężowie mogą bić swoje żony, byle nie w twarz”.
Pogranicze na Targach książki w Białymstoku W dniach 21-23 kwietnia po raz szósty w Białymstoku odbyły się Międzynarodowe Targi Książki.  To jedyne tej rangi wydarzenie we wschodniej Polsce, główny patronat nad nim kolejny raz objęła Gazeta Wyborcza.
Z Finlandii do Krasnogrudy Gościem Fundacji Pogranicze w okresie od 21 marca do końca maja 2017 roku jest  Heta Jäälinoja , animatorka, reżyserka filmów animowanych  z Finlandii, odbywająca stypendium w ramach programu Erasmus.
Wizyta Elżbiety Ficowskiej, Anny Ficowskiej Teodorowicz- prezeski Fundacji im. Jerzego Ficowskiego, Anny Bojarskiej- Urbańskiej oraz Marka Urbańskiego na wystawie pt. "Misteria Dzieciństwa. Jerzy Ficowski".
Pogranicze w "In Between?" 3 kwietnia 2017 r.  Centrum Dialogu w Krasnogrudzie odwiedziły Zhanna Wróblewska i  Jagna Jaworowska, przedstawicielki Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, koordynatorki wizyt studyjnych  In Between? .
Tekst Krzysztofa Czyżewskiego w "Kontekstach"  W jubileuszowym wydaniu kwartalnika "Konteksty. Polaka sztuka ludowa" nr 3-4 z 2016 roku opublikowano tekst Krzysztofa Czyżewskiego pt. Małe centrum świata.
Pracownia Tkania na wystawie tradycyjnych strojów litewskich W marcu, w ramach współpracy z litewskimi warsztatami sztuki ludowej Pracownia Tkania z wizytą w  Puńsku.
4-5 kwietnia 2017. Warsztaty animacji prowadzone przez Joannę Polak w Rzymie   25 technik w animacji w twórczości reżyserki ilustrowane będzie animacjami  z Filmowej Kolekcji Opowieści Pogranicza i  Misteriów Dzieciństwa
Janina OSEWSKA w Krakowie / 30 marca 2017 W STOWARZYSZENIU PISARZY POLSKICH ODDZIAŁ W KRAKOWIE  odbyło się spotkanie z cyklu Salon Literacki SPP z udziałem Janiny OSEWSKIEJ. Autorka opowiadała o swojej książce „Tamto”, wydanej przez Fundację Pogranicze, Sejny 2015
O książce "Brewiarz śródziemnomorski" w Zeszytach Literackich PAWEŁ BEM.  Predrag Matvejević, „Brewiarz śródziemnomorski”. Tłum. Danuta Cirlić-Straszyńska.  Sejny, Pogranicze, 2003.    Esej Matvejevicia jest opowieścią o sile jednorodnej rozmaitości.
Księgarnia Bookowski o książce "Ptaki i ludzie" Arczila Kikodze Ptaki, ludzie i luneta Swarovskiego. Była sobie w Gruzji pewna dolina… Na wierzchu opowieści jest rozpad Związku Radzieckiego i nowa Gruzja, bez “Wielkiego Brata”.
"Bywalcy Pałacu Lubostroń, w ostatnią sobotę mogli obejrzeć ciekawy spektakl", "Kroniki sejneńskie". Galeria FOTO  " Spektakl zachowuje pamięć o tamtych niezwykłych czasach, gdzie pełno było wielokulturowości. To podróż w czasie. Takich Sejn już nie ma" Gazeta Pomorska, 27 marca 2017  
Catalin Dorian Florescu, Jacob postanawia kochać / recenzja Marty Kowerko-Urbańczyk Catalin Dorian Florescu, piszący po niemiecku autor rumuńskiego pochodzenia, jest w Polsce prawie nieznany i niedostrzeżony. A niesłusznie. 
Bożena Szroeder o Programie dla Dorosłych i Starszych: Ludzie starsi od początku są obecni w pracy Pogranicza. Na przestrzeni 27 lat zrealizowaliśmy wiele programów sięgając do wspomnień, doświadczeń i pamięci  starszych.
"Miałem szczęście spotkać Papuszę, Papusza miała nieszczęście spotkać mnie".  O przyjaźni   Papuszy i Jerzego Ficowskiego, o filmie Krauzów "Papusza" oraz niezwykłym dokumencie Ryszarda Wójcika poswięconym rozmowie po latach poetki i poety. 
100 rocznica urodzin Zuzanny Ginczanki / spotkanie w Krasnogrudzie [WIDEO] Pogranicze zaprasza na spotkanie „ZUZANNA ALBO BEŻOWE, CZARNE, POMARAŃCZOWE" w 100 rocznicę urodzin Zuzanny Ginczanki. 30 marca (czwartek) 2017 roku, godz. 18.00.
«  ... 7 8 9 10 11  »

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI