100 rocznica urodzin Zuzanny Ginczanki / spotkanie w Krasnogrudzie [WIDEO]

Pogranicze zaprasza na spotkanie „ZUZANNA ALBO BEŻOWE, CZARNE, POMARAŃCZOWE" w 100 rocznicę urodzin Zuzanny Ginczanki. 30 marca (czwartek) 2017 roku, godz. 18.00.


O poetce opowie JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI. Spotkaniu towarzyszyć będzie słuchowisko autorstwa Jarosława Mikołajewskiego, w reżyserii Tomasza Cyza - wyjątkowy portret Ginczanki zbudowany ze śladów odnalezionych w jej wierszach i wspomnieniach. 

Spotkanie poprowadzi: Małgorzata Sporek-Czyżewski. 
 
 
 
JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI – poeta i eseista, tłumacz z języka włoskiego, autor książek dla dzieci, wieloletni dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie.
 
ZUZANNA GINCZANKA -  właściwie Sara Polina Gincburg. Poetka, satyryczka z kręgu Skamandra i "Szpilek". Urodziła się w 1917 roku w Kijowie, zginęła w 1944 w Krakowie.
 
Jej pierwszym językiem był rosyjski, a polską poetką została ponoć pod wpływem wierszy Juliana Tuwima. Pochodziła z mieszczańskiej rodziny żydowskiej, ale dzieciństwo spędziła w Równem na Wołyniu, mieście Polaków, Żydów, Rosjan, Ukraińców, Ormian i Tatarów. Rodzice rozjechali się po świecie. Zuzannę wychowywali dziadkowie prowadzący skład apteczny. Latem 1931 r. zadebiutowała w szkolnym pisemku, trzy lata później zdobyła pierwszy laur poetycki w konkursie organizowanym pod patronatem warszawskiego tygodnika "Wiadomości Literackie". Po rozpoczęciu w 1935 r. studiów psychologicznych w Warszawie obracała się w kręgach lewicowo-liberalnych, poznawała pisarzy i poetów, spotykała się ze skamandrytami w Ziemiańskiej, a z Witoldem Gombrowiczem - w kawiarni Zodiak. Pisywała do "Wiadomości Literackich" i satyrycznych "Szpilek", a jej protektorem został Julian Tuwim. W 1936 r. wydała swój pierwszy i jedyny tomik poezji: "O centaurach". - cytat z "Gazeta Wyborcza".
 
30 marca (czwartek) 2017 roku, godz. 18.00. Kawiarnia „Piosenka o porcelanie” Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie
 
 

Fotorelacja ze spotkania Wiesław Szumiński


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI