10-23 lipca 1995

Wyjazd dziecięcej grupy teatralno-muzycznej z Sejn do wiosek cygańskich Pogórza Karpackiego w ramach realizacji projektu Cygańska Wioska Artystyczna. 


W projekcie wzięła udział dziecięca grupa teatralno-muzyczna z Sejn, cygański zespół Kałe Bała, artyści-malarze z Polski i Ukrainy, ekipa dokumentacyjna, studenci-stażyści. Miejscami spotkań artystycznych były wioski Pogórza Karpackiego: Czarna Góra, Szaflary, Czarny Dunajec, Ochotnica Górna, Maszkowice, Krośnica. 
 
Projekt był realizowany na trzy sposoby: 
 
1. Warsztaty artystyczne: 
 
- warsztat pieśni 
Do pracy z dziećmi i młodzieżą zaproszono cygański zespół muzyczny Kałe Bała wraz z pieśniarką i poetką Teresą Mirgą. W czasie dwutygodniowej pracy dzieci uczyły się starych pieśni Cyganów Karpackich, pieśni Cyganów węgierskich, a także pieśni współczesnych, komponowanych przez Teresę Mirgę. 
 
- warsztat tańca 
Zajęcia z tańca Cyganów rosyjskich prowadziła dziecięca grupa z Sejn. Teresa Mirga uczyła tańców Cyganów polskich i węgierskich. W czasie warsztatów akompaniowali muzykanci z Sejn. 
 
- warsztat plastyczny 
Celem zajęć nie była nauka rysowania czy malowania, lecz przekazywanie dzięcięcych wizji artystycznych na zadane tematy: "mój dom", "moja rodzina", "moja wieś", a przede wszystkim zabawa przez sztukę. Wiesław Szumiński, od kilku lat prowadzący pracę z dziećmi, zaprosił do prowadzenia warsztatów Natalię Pastuszenko, ukraińską malarkę i grafika. Prócz pracy z dziećmi artystka dokumentowała spotkania w wioskach cygańskich za pomocą rysunków i akwareli. 
 
Dzieci pod kierunkiem Wiesława Szumińskiego tworzyły również rzeźby i instalacje przestrzenne na temat "Cygański świat" (flaga, rodzina, kolory). 
 
2. Prezentacja spektaklu "O szmaragdowych oczach Cyganki Zuchry" w wykonaniu dziecięcej grupy teatralno-muzycznej. Na tegoroczną wyprawę dzieci przygotowały baśń cygańską na podstawie legendy spisanej przez Zenona Gierałę w książce Cygańskie srebro. Po przedstawieniach odbywały się spotkania z dziećmi i dorosłymi mieszkańcami wiosek, w czasie których czytano bajki cygańskie, prezentowano efekty warsztatów tańca i śpiewu. 
 
3. Objazdowe Kino Cygańskie 
Mieszkańcom Szaflar, Czarnej Góry, Czarnego Dunajca prezentowano filmy o tematyce cygańskiej - dla dzieci węgierską baśń Baron Cygański, dla dorosłych Tabor wędruje do nieba. 
 
Wyprawa została udokumentowana na kasetach wideo, w czarnobiałej i kolorowej fotografii, na taśmach magnetofonowych - spotkania i śpiewy przy ognisku, w formie plastycznej - rysunki, akwarele, w pracach dzieci.

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI