"Ten świat był, lecz został unicestwiony"

Adam Kraszewski o "Balladzie o miasteczku"


Ten świat był, lecz został unicestwiony. Nienawiść i pogarda, wmawianie win ludzi, którzy nie tyko inaczej wyglądają, czy modlą się, którzy są identyfikowalni, a przez to nadają się na wrogów, zrobiły swoje. Ale świat ten istniał, o czym przypominają nam właśnie takie książki, jak niezmiernie osobiste wspomnienie Grigorija Kanowicza.

Grigorij Kanowicz jest jednym z ostatnich żyjących pisarzy, którzy ten świat jeszcze pamiętają, a to zobowiązuje do przekazania pamięci, zachowanie jej dla potomnych. I waśnie chyba on, jak nikt inny, nadaje się do jej przekazania. Pisarz, publicysta, eseista, poeta i tłumacz, ważna osobowość litewskiej kultury, miał nie tylko talent, ale i odwagę, by wspomnieć ludzi, którzy stracili swe życie w ponarskich dołach czy w swoich domach, od kul, ciosów siekier, czy z głodu. Wszak ci ludzie, jeszcze przed wielką, ogólnoświatową gehenną, sprzedawali pieczywo, szyli ubrania, czy łatali buty. To oni żartowali w chwilach szczęścia i płakali, kiedy następowały ciężkie chwile, to oni modlili się w synagogach, pracowali w pocie czoła i stanowili zapamiętaną codzienność dzieciństwa. 

Adam Kraszewski
data publikacji: 20.02.2020

Czytaj całość na NaTemat.pl
"Ballada o miasteczku w Oficynie Pogranicza


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI