"Sól ziemi. Obywatele 1918" - widowisko narracyjne w Białej Synagodze

Wtorek, 26 lutego 2019, godzina 17.30. Wstęp wolny. Zapraszamy!


Widowisko rozpocznie nowy cykl w Pograniczu zatytułowany Księga Teatru - będą to prezentacje ciekawych zjawisk w teatrze: spektakle, monodramy, performance.

Sól ziemi. Obywatele 1918
widowisko narracyjne
Biała Synagoga w Sejnach
26 lutego 2019
godzina 17.30
wstęp wolny

 

Osią opowieści snutej przez Małgorzatę Litwinowicz oraz Jolantę Kossakowską jest zaczerpnięta z "Soli ziemi" Józefa Wittlina historia Piotra Niewiadomskiego, Hucuła, który stał się żołnierzem I wojny światowej. Autorki włączyły w nią - na zasadzie konstrukcji szkatułkowej - kilka mniejszych opowieści, w centrum których jest „chłopskie ciało w podróży”: wywożone na wojnę, zmagające się z pieszą i kolejową trasą do Bremy czy Hamburga, ściśnięte między pokładami w morskiej podróży do Stanów Zjednoczonych, wiezione do Brazylii, uciekające przed frontem na wschód w roku 1915. Wykorzystano fragmenty listów polskich migrantów do USA i Brazylii, fragmenty książek Martina Pollacka "Cesarz Ameryki" oraz Anety Prymaki "Zapomniani uchodźcy. Bieżeństwo 1915" wydanych nakładem Wydawnictwa Czarne i fragmenty pamiętników chłopskich wydanych przez Instytut Gospodarstwa Społecznego w latach 30. – i wszędzie tam autorki poszukują odpowiedzi na pytanie, jak zwykły człowiek może prowadzić życie, gdy ciągle w paradę wchodzi mu wielka historia i jej wielka maszyneria.
Scenariusz spektaklu został opracowany w porozumieniu z p. Elżbietą Wittlin-Lipton oraz Wydawnictwem „Czarne“.

Spektakl poprzedzą warsztaty teatralne dla uczniów Szkoły Podstawowej w Sejnach, prowadzone przez Małgorzatę Litwinowicz. Warsztaty dotyczyć będą ekspresji, autoprezentacji, wystąpień publicznych. Uczestnicy będą uczyć się sztuki wystąpień publicznych, opanowania tremy, emisji głosu. 

Wykonawczynie:

Małgorzata Litwinowicz: opowiadaczka, naukowczyni, animatorka kultury
Kuratorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie, organizowanego przez Stowarzyszenie „Grupa Studnia O." od 2006 roku. Jako opowiadaczka występowała na międzynarodowych festiwalach w Szkocji, Turcji. Niemczech i Francji i Włoszech.
W 2005 uzyskała stopień doktora na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Uczy historii kultury polskiej XIX wieku, prowadzi warsztaty dla studentów, animatorów kultury i osób związanych z edukacją kulturalną. Autorka publikacji naukowych i popularyzatorskich.
www.opowiadam.org

Jolanta Kossakowska: wokalistka grająca na instrumentach smyczkowych (fidel, skrzypce, gęśle). Frontmenka zespołu Mosaik, łączącego polską muzykę tradycyjną z Orientem. Tworzyła i wykonywała muzykę z femi-folk-punkową grupą Pochwalone. Brała udział w nagrodzonym Paszportem Polityki projekcie R.U.T.A. i nagrała z nim 2 albumy. Na zaproszenie kompozytora Johna Psathasa uczestniczyła w wykonaniach jego monumentalnego utworu No Man's Land w Nowej Zelandii.
Jest laureatką Złotych Gęśli, nagrody specjalnej Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja. Autorka muzyki teatralnej, filmowej i piosenek.
www.jolakossa.wordpress.com/jolanta-kossakowska/

W 2018 roku widowisko było prezentowane w:
• Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie (przy okazji finisażu wystawy „Przyszłość będzie inna“)
• Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania „Opowiadacze świata“ (Teatr NN/Ośrodek Brama Grodzka, Lublin) 
• Festiwal Trzech Kultur we Włodawie
• Legionowo – Powiatowa Instytucja Kultury – pokaz dla liceów z regionu
• Austriackie Forum Kultury w Warszawie (pokaz organizowany we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej UW oraz Instytutem Historycznym UW)
• Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie (organizator: Stowarzyszenie Grupa Studnia O.).


 

"Sól ziemi. Obywatele 1918" [foto W. Szumiński]


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI