"Sąsiedzi, których nie ma" - spektakl w Białej Synagodze

Wtorek, 19 czerwca 2018, godzina 13.00, Biała Synagoga w Sejnach, wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!


"Sąsiedzi, których nie ma - opowieści mieszkańców Białowieży o ich żydowskich sąsiadach" to spektakl dzieci i młodzieży z Białowieży, który przywołuje pamięć zapomnianej w Białowieży społeczności żydowskiej mieszkającej tu przed wojną dom w dom z rodzinami białoruskimi i polskimi, prawosławnymi i katolickimi. Dom w dom, a czasem w tym samym domu, jak fryzjer Abraham Kreszyn, który "postępowy był, jak świniobicie to do ojca na świeżynkę przychodził", czy jak mała Roszelka Góra, której ojciec, rzeźnik kupił plac od babci pana Szpakowicza i tam zbudował swój piętrowy drewniany dom i sklep.

W czasie spektaklu oglądamy jak na starych fotografiach kolejne sceny - a to gwarny targ, gdzie wspólnie sprzedają chłopi jajka i warzywa, a Żydzi bułki i chałę, a to elegancki sklep Samuela Alkona, gdzie materiał na mundury kupowała cała służba leśna, a to znowu szkołę powszechną, w której "dzieci razem się uczyły, nie było podziału". Wszystkie opowiadane przez młodzież historie, o wielkiej miłości Tabacznika i córki Nachmana, o przyjaźni małego Sławka z żydowską dziewczynką, która, choć dziewczynka nie żyje, sięga aż do dzisiaj, o tym, jak wyglądała synagoga to opowieści przechowane w pamięci najstarszych mieszkańców dzisiejszej Białowieży, znalezione, nagrane i zapisane przez Katarzynę Winiarską, animatorkę Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia, która od trzech lat bada historię Żydów w Białowieży. Po stworzeniu Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży www.jewish-bialowieza.pl, i szeregu działań warsztatowych z dziećmi, spektakl jest kolejnym etapem przywracania Białowieży zapomnianego kawałka jej historii. Scenariusz z wybranych fragmentów opowieści ułożyła aktorka i reżyserka Joanna Troc, która również wyreżyserowała cały spektakl. Spektakl "Sąsiedzi, których nie ma" miał premierę 1 maja 2017 w Teatrze w Teremiskach, a potem pokazywany był w Białowieży, Białymstoku, Orli i Warszawie. Odwiedzając kolejne miejsca, ale i wracając co i raz na scenę białowieską, mamy nadzieję, czyni sąsiadów, których już nie ma, choć na chwilę obecnymi.

"Sąsiedzi, których nie ma" - opowieści mieszkańców Białowieży o ich żydowskich sąsiadach
Adaptacja, inscenizacja i reżyseria: Joanna Troc
Pomysł, zebranie i opracowanie opowieści: Katarzyna Winiarska
Aranżacja muzyczna: Ewa Kot
Przygotowanie wokalne: Elżbieta Rojek
Pracownia scenograficzna i światła - Paweł Winiarski

Występują: Kornelia Czeremczuk, Maks Czeremczuk, Marta Czurak, Ewa Kot, Amelia Kowalczyk, Maria Marczuk, Jan Sobociński, Oliwia Szpakowicz, Maria Tarasiuk, Hanna Winiarska, Szymon Winiarski, Maria Wołosik.

Fot. Artur Rusek

 

Pobierz / Download


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI