KONCERT z 21.03 Odwołany: David Krakauer i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego/Karolina Cicha

Przepraszamy bardzo, koncert odbedzie sie w innym terminie.2 Muzeum POLIN. IV Festiwal Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej


Karolina Cicha zaprezentuje pieśni, które towarzyszyły społeczności żydowskiej podczas uroczystości sakralnych. Usłyszymy jidysz, hebrajski oraz esperanto. Wokalistce towarzyszyć będzie David Krakauer – amerykański klarnecista oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego – zespół związany z Fundacją i Ośrodkiem "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" w Sejnach.

David Krakauer

Niewestionowana gwiazda klezmer jazzu. Międzynarodowej sławy klarnecista i jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków nowej fali klezmerów. Muzyczny erudyta, znany z szerokich zainteresowań muzycznych i mistrzowskich wykonań, znakomicie łączy tradycyjną muzykę żydowską z elementami ortodoksyjnego jazzu. Jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci ruchu nowej muzyki klezmerskiej, ale również uznanym artystą muzyki kameralnej, awangardowej, rockowej. Muzyka Krakauera, choć oparta na tradycyjnym brzmieniu klezmerskim, "przenosi tradycję muzyki klezmerskiej w epokę rocka" (Jon Pareles, The New York Times).

Prekursor tzw. klezmer-jazzu, będącego połączeniem estetyk etnicznej muzyki żydowskiej, rocka, jazzu, funky, muzyki eksperymentalnej i klasyki. Za sprawą muzycznej wyobraźni Krakauera ten nurt muzyki klezmerskiej, wnoszący powiew nowoczesności do dziedzictwa tradycji, podoba się zarówno zwolennikom ortodoksyjnych brzmień, jak i fanom współczesnych gatunków muzycznych.

Jest artystą chętnie zapraszanym do udziału w najbardziej prestiżowych projektach muzycznych. Współpracował z takimi zespołami jak: Emerson Quartet, Orion Quartet, Tokio Quartet, Kronos String Quartet, jako solista z: Amsterdam Sinfonietta, Detroit Symphony, Weimar Staatskapelle, Phoenix Symphony, Dresdener Philharmonie, Seattle Symphony, Chamber Music Society of Lincoln Center, Berlin Radio Orchestra, Orquestra Sinfonica de Barcelona, Brooklyn Philharmonic Music oraz z takimi kompozytorami, jak: Dawn Upshaw, Itzhak Perlman, John Cage i John Zorn. W 2005 roku otrzymał nagrodę Emmy za ścieżkę dźwiękową do dokumentu BBC – "Holocaust. A Music Memorial from Auschwitz" (dla Osvaldo Golijova).

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją "Dybuka" Szymona Anskiego. Premiera spektaklu miała miejsce w 1996 roku. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzyków. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej, ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu a tym samym jego brzmienie.

Karolina Cicha & Spółka "Pieśni żydowskie z Podlasia"

Koncert oparty jest na tekstach żydowskich poetów z północno-wschodniej Polski a także na pieśniach, które towarzyszyły społeczności żydowskiej podczas uroczystości sakralnych. Usłyszymy więc wszystkie języki kultury Żydów Aszkenazyjskich: jidysz, hebrajski oraz esperanto – język stworzony przez pochodzącego z Białegostoku – Ludwika Zamenhofa.

Karolina Cicha w swoim koncercie rozwija wątek kultury żydowskiej rozpoczęty na płycie „Wieloma językami” z pieśniami mniejszości narodowych województwa podlaskiego, kontynuowany na płytach "Jidyszland" gromadzącej kompozycje do poezji żydowskiej pochodzącej z tego regionu oraz na sakralnej płycie "Jeden – wiele" wprowadzającej w religijny pejzaż tej wielokulturowej krainy.

[informacja ze strony Organizatora]

czytaj na stronie Muzeum POLIN

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI