Zmarł profesor - Piotr Winczorek - przyjaciel Pogranicza

 Odszedł Piotr Winczorek, przyjaciel i sąsiad z pobliskich Żegar,


gdzie wraz z żoną Anną i Synem Jankiem spędzali czas  w drewnianym domu nad jeziorem Gaładuś pozostawiając w oddaleniu Warszawę.
Był częstym gościem Pogranicza, brał udział w debatach w "Piosence o porcelanie", odwiedzał "Pracownię Opowieści", uczestniczył w koncertach i spotkaniach.
Darzyliśmy Go szacunkiem i przyjaźnią.Wspierał  radami i życzliwie towarzyszył naszej pracy.
Tak wiele  jeszcze razem planowaliśmy.....
Będzie nam Ciebie brakowało Piotrze.

 

Profesor Piotr Winczorek -  filozof prawa, współtwórca Polskiej Konstytucji z 1997 roku, odszedł 9 lutego 2015 roku. Był znakomitym uczonym Uniwersytetu Warszawskiego. Jego działalność naukowa przypadła głównie na okres burzliwego rozwoju polskiej demokracji. Jako sędzia Trybunału Stanu (1989-1993) oraz członek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów (1993-1997) na stałe wpisał się w grono najznakomitszych polskich konstytucjonalistów. Jego zasługi w kształtowanie zasad demokratycznego państwa prawa zostały wyróżnione Orderem Odrodzenia Polski (1997) oraz Krzyżem Komandorskim tego orderu (2014).

W swojej późniejszej pracy zawodowej kierował się przede wszystkim ideą popularyzowania wiedzy o państwie, prawie i konstytucji wśród społeczeństwa. Dzięki temu kształtował nie tylko pokolenia studentów prawa, ale również mnóstwo umysłów otwartych, którym nieobojętny jest bieg wydarzeń. Sam o sobie mówił, iż był bardziej publicystą, niż uczonym. Jeden ze swoich artykułów poświęcił działalności Pogranicza. 

 

"Miejsce, w którym działa fundacja, jest bardzo trafnie wybrane, bo w tamtych okolicach stykają się i wzajemnie przenikają trzy przynajmniej społeczności: polska, litewska i białoruska. Nie brak tam ludzi praktykujących katolicyzm i prawosławie." czytaj całość

 

W czerwcu 2013 roku prof. Winczorek był gościem krasnogrudzkiej "Piosenki o porcelanie".

Profesor Piotr Winczorek zmarł w wieku 71 lat.

 

 
 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI