Zmarł Andrzej Vincenz

Z wielkim smutkiem  przyjeliśmy wiadomość o śmierci  Andrzeja Vincenza, z którym Pogranicze miało zaszczyt współpracować.

 Andrzej Vincenz  - pisarz i publicysta  emigracyjny, urodzony 13. 03. 1922 roku we Lwowie. Emerytowany profesor slawistyki na Uniwersytecie w Heidelbergu i Uniwersytecie w Getyndze, syn pisarza Stanisława Vincenza. Pochodził z rodziny o bogatych, wielokulturowych tradycjach.

 


 Publicysta "Paryskiej Kultury" (pod pseudonimem Torosiewicz), autor  "Słownika Niemieckich Zapożyczeń w Języku Polskim".  Wraz z Ireną Vincenzową redagował i przygotowywał do druku "Na wysokiej połoninie" Stanisława Vincenza.  W wieku lat  18 przymusowo wcielony do  Dywizji Pancernej gen. Maczka (od 1940 do 47r). Pracował wraz z Konstantym Jeleńskim w "Dzienniku Zołnierza". Inicjator pierwszych konferencji naukowych poświęcnych  Stanisławowi Vincenzowi. Podarował Zakładowi Narodowemu im Ossolineum  wszystkie manuskrypty swojego ojca. Studiował na Sorbonie. Członek Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, członek  jury Nagrody Kościelskich.  W latach 70- 80 jako prof.Uniwersytetu  w Getyndze organizował coroczne kolokwia dla naukowców, profesorów z całego świata  ( którym także organizował  roczne stypendia). Wydawca i inicjator powojennych publikacji, autor  wielu posłowi i wstępów.

Zmarł 16.08. 2014r w Heidelbergu. Złożenie prochów odbędzie się 10 wrzesnia 2014r.w   Krakowie po mszy św. w kaplicy cmentarnej na Salwatorze,  w grobie rodziców Profesora.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI