Z wielkim żalem informujemy, że 6 kwietnia 2018 roku odeszła Bożena Gryguć.

Współtworzyła z nami od wielu lat programy edukacyjne, była wspaniałą nauczycielką, wychowawczynią, animatorką kultury. Była naszą przyjaciółką.


Przywołujemy LIST od Kapituły Nagrody im. Ireny Sendlerowej, który w najlepszy sposób oddaje zasługi Bożeny Gryguć dla Sejn i jej mieszkańców.

 

Warszawa, 25 października 2017 roku

 

W Pani BOŻENA GRYGUĆ

Nauczycielka i animatorka kultury z Sejn

 

Wielce Szanowna Pani,

W imieniu Kapituły Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” pragnę wyrazić głęboki podziw dla Pani imponującego dorobku w pracy pedagogicznej i dla etosu tej pracy, tak bliskiego Irenie Sendlerowej, któremu pozostaje Pani wierna przez całe życie. Misją naszej Nagrody jest wyróżnianie nauczycieli, a także animatorów życia społecznego i kulturalnego, którzy zmieniają świat poprzez poświęcenie, innowacyjność i serce w pracy z młodym pokoleniem oraz ze wszystkimi, którzy w tym świecie są słabsi, w mniejszości, wykluczeni i boleśnie doświadczeni przez los. Niech ten list będzie świadectwem uznania dla Pani szczególnego wkładu w tak rozumiane naprawianie świata.

Piszemy ten list świadomi choroby, która uniemożliwia Pani dalsze nauczanie. Poruszeni jesteśmy głosami ze strony społeczności Sejn wyrażającymi wdzięczność i solidarność z ich nauczycielką historii i wychowawczynią młodych generacji. Jest Pani współtwórczynią i animatorką bezcennych programów edukacyjnych, takich jak „Co pamięta Sejna”, „Trzej Starcy”, „Nasi sąsiedzi wczoraj i dziś” czy „Sejneński Skarbiec”, programów, które zakorzeniały mieszkańców Sejn w ich małej ojczyźnie i uczyły szacunku dla tradycji. Z kolei programy poświęcone wielokulturowemu dziedzictwu ziem dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, takie jak „Atlantyda Pogranicza” czy „Przeszłość dla wspólnej przyszłości”, to wspaniała lekcja rozumienia i uszanowania sąsiadów wywodzących się z różnych kultur i religii, domu rodzinnego, starego świata rodziców i dziadków. W wielu młodych ludziach rozbudziła Pani pasje historyczne, które łączą się z postawą otwartości wobec Innego. Obcując z Panią, młodzi wychowankowie otrzymywali przepustkę do otwartego świata, bez lęku przed innością, świata, w którym ceni się wysoko pomoc potrzebującym i słabszym. Naszym głębokim pragnieniem jest, aby dać świadectwo uznania dla Pani życiowego dorobku oraz wyrazić nadzieję, że znajdzie on w naszym kraju, a przede wszystkim w Pani sejneńskiej małej ojczyźnie godnych naśladowców i kontynuatorów.

Z wyrazami głębokiego szacunku,

 W imieniu  Kapituły Nagrody im. Ireny Sendlerowej

Krzysztof Czyżewski - Przewodniczący Kapituły

 

 

 

Foto Michał Moniuszko, Wiesław Szumiński (czarno-białe), 9 kwietnia 2018


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI