Wystawa rzeźby Aleksandra Słomińskiego i malarstwa Tymoteusza Muśki

24 lutego 1995 w ramach spotkania uczestników konkursu literackiego poświęconego problematyce międzypokoleniowej, którego temat brzmiał "Dom syna to nie dom ojca. To dom ojca jest zawsze domem syna" w Białej Synagodze w Sejnach odbyła się wystawa rzeźby Aleksandra Słomińskiego i malarstwa Tymoteusza Muśki ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.


Tymoteusz Muśko urodził się 7 lutego 1917 roku w Monastyrsku w ZSRR. Zmarł 10 sierpnia 1985 r. w Węgorzewie. Pochowany został w rodzinnej wsi Dubowo koło Bielska Podlaskiego. Wywodził się z rodziny chłopskiej. Do Polski przyjechał w 1920 roku. Podczas II wojny światowej brał udział w walkach o Berlin. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych przebywał w Państwowym Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Suwałkach.
Więcej

Aleksander Słomiński [Słoma] (ur. 1885, zm. 15 marca 1974 w Węgorzewie) – wybitny ludowy rzeźbiarz i malarz zaliczany do nurtu nazywanego prymitywizmem lub sztuką naiwną. Z zawodu był kowalem, cieślą, stolarzem. Od 1948 r. mieszkał w Dąbrówce Nowej. Rzeźbić zaczął w 1971 r. Prace jego były ilustracją otaczającego go świata, przedstawiały postacie polityków, dyplomatów, wojskowych, młodych kobiet, sporadycznie pojawiali się święci, ptaki, maszyny. Pomysły czerpał z prasy, radia, telewizji. Ostatnie trzy lata życia poświęcił rzeźbie. Opiekował się czynnie zabytkami, był opiekunem społecznym kościoła w Dąbrówce Nowej, przyczyniając się do jego odbudowy. Ogółem wykonał około 350 prac rzeźbiarskich i malarskich, które znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie.
Wikipedia

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI