Wystawa rysunków chasydzkich Otto Axera

17-22 listopada 1993 w ramach projektu “Spotkanie innego, czyli o cnocie tolerancji" w Białej Synagodze w Sejnach odbyła się wystawa rysunków chasydzkich Otto Axera.


"Żydzi Otto Axera są fenomenalni. O czym oni mówią tak gorąco, ci dwaj wirujący od wigoru, nawet pejsy włączone do rozmowy, do przekrzykiwania się i przeskakiwania w gestach, skłonach, skrętach, pląsach? nie do zapomnienia dla mnie jest również aniołek z innego rysunku, koślawy, arkastyczny, który polatuje nad człowiekiem z koniem, zresztą znacznie od siebie mniejszym, z koniem o wymiarach psa przy nodze, bo jakże by to było, gdyby zwięrze pracy dorastało do człowieka pracy...

Przeczytałam "Bożą ziemię". Dziwna książka, przejmująco pogodna. "Jakież to szczęście być żydem"- pisze Heschel. No, Otek roześmiałby się z całego serca słysząc o tym szczęściu, a potem poszedłby na swoje pustkowie, do pracowni daleko od domu, i narysował chasyda, wiernego wesołemu Bogu.

Przy całym intelektualnym dystansie Otto Axer taki świat rozumiał przewybornie, właśnie on, artysta żalu, ironii i czułości. Axer nigdy nie widziwia na człowiekiem. Ani go nie upieksza, ani go nie uszpetnia. Ironista, prawie nie pozwalający sobie na zjadliwość. Świat go bawi. Świat go martwi, ale on świat lubi".

Anna Strońska "Sennik Galicyjski"

Otto Axer - malarz, scenograf, rysownik. Urodził się w Przemyślu w 1906 roku. Ukończył studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych; do 1930 roku kontynuował naukę w Paryżu. Od roku 1932 współpracował z teatrami we Lwowie, Łodzi i Warszawie. W czasie II wojny światowej do października 1942 roku przebywał w getcie warszawskim, gdzie uczył rysunku w Szkole Rzemiosł. Następnie ukrywał się u rodziny żony, Bronisławy Mroczkowskiej, na Żoliborzu. Po czynnym udziale w Powstaniu Warszawskim zastał wywieziony jako jeniec do oflagu w Magdeburgu. Wrócił w 1945 roku do Łodzi, gdzie pracował do 1949 roku w teatrze Wojska Polskiego, a w latach 1947-1972 jako profesor PWST. W szkolnictwie teatralnym pracował też w Warszawie po przyjeździe w 1949 roku, a w latach 1949-1972 w Teatrze Polskim. Zmarł w Warszawie w 1983 roku.

 

17-22 listopada 1993 - Wystawa rysunków chasydzkich Otto Axera


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI