Wystawa "Księgi, książki, książeczki" w Domu Pogranicza

Wystawa prezentuje książki powstałe w Pracowni Sztuki prowadzonej przez  Wiesława Szumińskiego.


Księgi, książki, książeczki - towarzyszą naszej pracy od zawsze, a historia Pracowni Sztuki jest równie długa jak historia Pogranicza w Sejnach. Są one stałą częścią naszej pracy, którą rozpoczęliśmy w 1991 roku i zajmują w niej ważną rolę. Są najtrwalszym zapisem prowadzonych tu działań, warsztatów i realizacji przedsiębranych przez Pogranicze i Pracownię. Organizowane przez nas wystawy i prezentacje mają wymiar czasowo ograniczony. Trwają przez czas jakiś i pamięć o nich blednie, co jest naturą rzeczy. Pozostają właśnie one – książki.

Pracownia Sztuki nie jest „samotną wyspą” i podejmowane w niej tematy wpisują się w szerszy program, który obejmuje działania również innych pracowni Ośrodka. To tutaj przygotowywane są elementy scenografii do spektakli teatralnych, plakaty, zaproszenia na wydarzenia dziejące się w sejneńskiej synagodze, czy Dworze Miłosza w Krasnogrudzie. Tutaj też czytamy teksty bliskich nam autorów i próbujemy opowiedzieć o nich językiem grafiki, rysunku, akwareli.

Obecna wystawa jest prezentacją naszej pracy. Znajdują się na niej ilustracje oraz ręcznie wykonane książki przez dzieci spotykające się w pracowni regularnie, a także młodzież, która wzięła udział w warsztatach inspirowanych przez Pogranicze.

A oto one:

» Bajędy z augustowskich lasów Jerzego Ficowskiego – akwarele Wiesława Szumińskiego, rok 1992

» Świątynia – księga modlitw. Dom-Gniazdo-Świątynia. Księga powstała w trakcie spotkań dzieci z Sejn i wiosek białoruskich Podlasia na Górze Jesionowej w Szelmencie – rysunki, akwarele, tempery, rok 1998

» 5 VIII 1942 pamięci Janusza Korczaka wiersz Jerzego Ficowskiego z tomu Odczytanie popiołów – linoryty dzieci z Pracowni Sztuki, rok 2002

» Księga mostarskiego Mostu. Tryptyk Bośniacki. Zapis warsztatów i spotkania młodzieży z Sejn, Mostaru i Birmingham w Mostarze – ilustracje wykonane wieloma technikami, rok 2005

» Lokomotywa Juliana Tuwima – linoryty dzieci z Pracowni Sztuki, rok 2013

» Medea – czarownica Jadwigi Żylińskiej – linoryty i reliefy ceramiczne dzieci ze szkoły podstawowej w Krasnopolu, rok 2014

» Wyliczanki – rysunki dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej w Krasnopolu, a także ich Mam, rok 2015

» Misterium Dzieciństwa. Zapis wspólnej pracy dzieci sejneńskich i lwowskich podczas warsztatów w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie, rok 2016

» Odczytanie popiołów Jerzego Ficowskiego – linoryty dzieci gimnazjalnych z Pracowni Sztuki, rok 2017

Autor wystawy Wiesław Szumiński

Dom Pogranicza, Sejny od poniedziałku do piątku godz. 10.00 - 17.00

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI