Wystąpienie Krzysztofa Czyżewskiego w Centrum Kulturowej Dekontaminacji w Belgradzie

 

 

 

 

4 czerwca 2016 roku w Centrum Kulturowej Dekontaminacji w Belgradzie rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim zatytułowana „Niewidzialne Mosty. Ku kulturze solidarności”./ Nevidljivi mostovi. Prema kulturi solidarnosti. Razgovor sa Kšištofom Čiževskim


„Powracamy do solidarności jak wędrowcy powracają do domu z dalekiej podróży ścieżkami wolności. Stworzyliśmy dla wolności kartezjański światopogląd z ludzkim „ja” w centrum, stworzyliśmy dla niej systemy: państwowy (w służbie niepodległości narodowej), polityczny (z władzą ustanawianą wolną wolą większości obywateli) i gospodarczy (oparty na własności prywatnej i wolnym rynku), wreszcie stworzyliśmy kulturę sytuującą w centrum niczym nieskrępowane ego artysty-demiurga. Potrzeba było czasu abyśmy zrozumieli, że wolność bez równości i braterstwa niesie zniewolenie.

Znakiem naszego czasu staje się kultura odpowiadająca na wyzwanie solidarności. I nie chodzi tutaj o powierzchowne zmiany, o kolejny trend w kulturze, o nową estetykę czy temat społeczny. Naszym doświadczeniem staje się gruntowna rewolucja języka, który ukształtował matrycę naszej kultury – zmienia się nie tylko jego słownictwo, ale także gramatyka. Kultura musi stać się solidarna nie tylko w tym, o czym opowiada, ale także w tym jak jest czyniona.

Powracamy do solidarności rozumiejąc, że jest ona autentycznym spoiwem dla świata coraz głębszych podziałów społecznych i kulturowych, a jednocześnie coraz bardziej współzależnego. Żyjemy w czasie, w którym to solidarność zmienia paradygmat kultury, stawiając ją oko w oko z rutyną codzienności i potrzebą dzielenia się wolnością z innymi.”

Krzysztof Czyżewski

Organizatorami spotkania są Ambasada RP w Belgradzie oraz Centrum Dekontaminacji Kulturowej w Belgradzie.

Uczestnicy spotkania: Krzysztof Czyżewski, Ivan Colovic, Mileta Prodanović, Zoran Janjic.

Moderator spotkania: Borka Pavićević

Zobacz wiecej:

Centrum Dekontaminacji Kulturowej w Belgradzie / http://www.czkd.org/category/dogadjaj/

Ambasada RP w Belgradzie / http://www.belgrad.msz.gov.pl

Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim / https://www.youtube.com/watch?v=klW9Uo2_7sk

 
Wydarzenie wsparła ambasada RP w Belgradzie 
 
 

Belgrad 4 czerwca 2016


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI