Wyjazd do Onikszt

1 sierpnia Pracownia Plastyczna w ramach trwającego w tym roku projektu Baranauskas - Miłosz - Rosenfeld odwiedziła Onikszty w Litwie, miejsce urodzenia Antoniego Baranowskiego.


Pierwszym punktem wyjazdu było muzeum poświęcone litewskiemu poecie, gdzie znajduje się domek - spichlerz (klėtelė), w którym samotnie przebywając stworzył "Borek Oniksztyński". Domek zbudowano w 1826 roku, współcześnie został obudowany dużym nowoczesnym budynkiem, chroniącym go przed zniszczeniem.

Uczestnicy wyjazdu zwiedzili również znajdujące się obok muzeum - dom litewskiego pisarza Antanasa Wienuolisa-Żukauskasa, którego wujem był Baranauskas. Kilka kroków dalej znajduje się muzeum mistrza ludowego Stanisława Petraszki, który tworzył obrazy pyłkiem tartych kamieni. Pokaz filmowy pozwolił zgłębić tę niecodzienną technikę.

Na koniec wyjazdu grupa obejrzała głaz Puntukas oraz przeszła Ścieżkę Koronami Drzew. Jedna z legend głosi, że miejscowy diabeł nie był zadowolony z budowy nowego kościoła, postanowił więc zagrodzić wejście do świątyni. Przez całą noc dźwigał w tym celu ogromny kamień, ale poranne pianie koguta tak przestraszyło czarta, że go upuścił. I tak głaz leży od wieków, upamiętniając dwóch bohaterów narodowych Litwy, pilotów Dariusa i Girėnasa. Natomiast Ścieżka Koronami Drzew to jedyna taka atrakcja we Wschodniej Europie. Jej długość wynosi 300 m i prowadzi na 35-metrową wieżę, z której można podziwiać borek oniksztyński oraz rzekę Świętą.

Wyjazd do Onikszt [fot. W. Szumiński]

Wyjazd do Onikszt


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI