Wspólny Pokój: Duraković, Fanailova, Riley
Seminarium poświęcone trzem książkom poetyckim, które w polskim przekładzie ukazały się z okazji Festiwalu Miłosza. Poniedziałek, 8 lipca 2019 o 18:00. Warszawa
Wspólny Pokój: poetyckie książki kobiet. Seminarium poświęcone trzem książkom poetyckim w przekładzie, jakie ukazały się z okazji Festiwalu Miłosza:
1. „Serce ciemności” Feridy Duraković, przeł. Magdalena Koch (Wydawnictwo "Pogranicze", 2019)
2. „Szybki numerek w hotelu Europa” Eleny Fanailovej, przeł. Leszek Szaruga (Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka, 2019)
3. „Szantung" Denise Riley, przeł. Jerzy Jarniewicz (Dom Literatury w Łodzi 2019)
Wspólny Pokój: Duraković, Fanailova, Riley
Prowadzenie: Natalia Malek
8.07.2019 poniedziałek
godzina 18.00
Motyka i Słońce, ul. Jazdów 3/9, 00-467 Warszawa
wstęp wolny
Ferida Duraković (1957) – bośniacka poetka, pisarka, literaturoznawczyni, autorka książek dla dzieci. Przez lata sekretarz PEN International Center w Bośni i Hercegowinie. Jej wiersze i tomy prozatorskie, przetłumaczone na 25 języków, w dużej mierze poświęcone są tragedii wojny w byłej Jugosławii. W Polsce, w przekładzie Magdaleny Koch i nakładem Pogranicza, ukazał się wybór jej poezji pt. „Serce ciemności”. Mieszka w Sarajewie.
Elena Fanailova (1962) – rosyjska poetka, krytyczka i dziennikarka. Pracowała jako lekarka i wykładowczyni akademicka. Jest autorką ośmiu książek poetyckich i laureatką nagrody im. Andrieja Biełego (1999) oraz nagrody „Moskowskij Sczot” (2003). jej wiersze przetłumaczono na 10 języków. W ostatnich latach jej zainteresowania zawodowe koncentrują się na Europie Środkowej i na Bałkanach. W latach 2012-2018 prowadziła wywiady i programy z ukraińskimi intelektualistami w Radio Liberty. Mieszka w Moskwie.
Denise Riley (1948) – poetka angielska, związana z nurtem angielskiej poezji eksperymentalnej, inspirowanym myślą feministyczną i współczesną filozofią języka. Debiutowała w 1977 roku tomem wierszy Marxism for Infants (Marksizm dla niemowląt), po którym ukazały się jej kolejne książki poetyckie. Jest autorką książek eseistycznych: War in the Nursery. Theories of the Child and Mother (Wojna w pokoju dziecinnym. Teorie dziecka i matki, 1983), Am I that Name? Feminism and the Category of ‘Women’ in History (Czy ja jestem tym imieniem? Feminizm i kategoria kobiecości w historii, 1988); The Words of Selves. Identification, Solidarity, Irony (Słowa jaźni. Identyfikacja, solidarność, ironia, 2000) oraz Impersonal Passion. Language as Affect (Bezosobowa namiętność. Język jako afekt, 2005).