Wizyta w krasnogrudzkim dworze
Program Klasy Literackiej koncentruje się na poetach związanych z Sejneńszczyzną. Chcemy poświecić uwagę Czesławowi Miłoszowi, Morisowi Rosenfeldowi i Antanasowi Baranauskasowi. Wszyscy trzej byli związani z Sejnami i okolicami.
Moris Rosenfeld poeta języka jidysz, urodzony w Bokszach, uczęszczał do sejneńskiej Jesziwy. Jako młody człowiek opuścił rodzinne miejsce i jak wielu pojechał do Ameryki szukać lepszego życia.
Antanas Baranauskas poeta języka litewskiego z Sejnami wiąże go urząd biskupa diecezjalnego w Sejnach, a także miejsce pochówku, Kaplica Matki Bożej w katedrze sejneńskiej.
Trzeci z nich Czesław Miłosz, polski poeta związany rodzinnie z Krasnogrudą, majątkiem jego Dziadka od strony Matki, który często odwiedzał przed wojną.
Młodzi z klasy literackiej wybrali sie do Krasnogrudy, by poznać miejsce, które przechowuje historie przedwojennego dworu, gniazda rodzinnego Kunatów (nazwisko rodowe matki poety).
Pobyt w Krasnogrudzie poświeciliśmy dwóm tematom:
- związki Czesława Miłosza z dworem Krasnogrudzkim w oparciu o wystawę "Miłosz | Szukanie ojczyzny"
- zagadnieniu pamięci rodzinnej w twórczości poetyckiej Czesława Miłosza
W zajęciach uczestniczyła klasa VIII ze Szkoły Podstawowej im. mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Sejnach, pod opieką dyrektora Krzysztofa Tura.
Warsztaty prowadziła Małgorzata Sporek-Czyżewska.
6 października 2020