Sympozjon "Czytanie Drugiego" nowy cykl w Pograniczu
…zalety pisarstwa Hannah Arendt: podejmowanie bolesnych tematów, sądy niezgodne z oficjalną wykładnią, prowokowanie sporów nie tylko z krytykami, ale również – a może nawet zwłaszcza – z przyjaciółmi i nade wszystko burzenie spokoju opinii publicznej. Tony Judt
Sympozjony z cyklu „Czytanie Drugiego” odbywają się w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, w gościnnych przestrzeniach Dworu Miłosza. Zajęcia, prowadzone w formie konwersatoriów poświęcone są współczesnym odczytaniom książek wybitnych myślicieli, silnie rezonujących z wyzwaniami, przed którymi stoją ludzie pogranicza. Każdemu sympozjonowi patronuje wybrany „przewodnik myśli”, którego postawa i twórczość stanowią ten ważny „punkt z którego patrzysz” (Miłosz, Traktat moralny). W tym przypadku jest to Tony Judt, wybitny, przedwcześnie zmarły historyk i intelektualista zaangażowany w sprawy publiczne, autor monumentalnej pracy „Powojnie. Historia Europy od roku 1945” i dwunastu innych książek.
Tony Judt przez wiele lat prowadził Remarque Forum, jedyną w swoim rodzaju platformę dialogu między Europą i Ameryką, która inspirowała i burzyła spokój bardzo wielu intelektualistów, działaczy społecznych, pisarzy, naukowców i polityków. Prowadzone w niewielkim gronie zaciekłe debaty o tym, dlaczego „źle się ma nasz świat”, stały się dla nich prawdziwą szkołą myślenia i dialogu. Przybywając do Krasnogrudy, Tony Judt zaangażował się w tworzenie tu Międzynarodowego Centrum Dialogu, którego otwarcia w czerwcu 2011 roku niestety już nie doczekał.
Razem z Tonym Judt’em czytać będziemy Hannah Arendt, Alberta Camusa, Czesława Miłosza i Leszka Kołakowskiego, a także – w nawiązaniu do słynnej książki-rozmowy z Timothy Snyderem – XX wiek. Szukać będziemy odpowiedzi na pytania o to, dlaczego książki opisujące totalitaryzmy XX wieku nabierają dzisiaj aktualności? dlaczego spragnionym rewolucyjnych zmian tak łatwo jest przespać rewolucję? dlaczego "we wspaniałej nowej epoce będzie nam brak tych tolerancyjnych, tych z marginesu: tych z pogranicza – mojego ludu” (Tony Judt)?
Uczestnikami sympozjonu, prowadzonego w językach angielskim i polskim, będą „burzyciele spokoju” z Ukrainy, Litwy, Stanów Zjednoczonych i Polski.