Świąteczny Meridian

Krzysztof Czyżewski o najnowszych książkach z Oficyny Pogranicza


Świąteczny Meridian… Dwaj mistrzowie opowieści, jeden z Janowa pod Kownem, drugi z Banatu. Grigorij Kanowicz to „ostatni już pisarz, który z własnej pamięci opisuje świat żydowskich miasteczek we wschodniej Europie” (Piotr Matywiecki). „Ballada o miasteczku” dopełnia wielką sagę mieszkańców tego księstwa pogranicza, które miał swoją stolicę w Jerozolimie Północy. Wielu z nich wyemigrowało do Ameryki, tworząc tam wielokulturowe enklawy, jak choćby Lower East Side. To stamtąd właśnie bierze swój początek „Człowiek, który przynosi szczęście” Catalina Doriana Florescu. Zawsze fascynowała mnie ta dzielnica Nowego Jorku, szukałem jej śladów w literaturze, ale bardzo niewiele z nich dorównuje geniuszowi autora „Jakuba postanawiającego kochać”. Misternie tkana opowieść Raya o dziadku, dziecku nowojorskiej ulicy końca dziewiętnastego wieku, znajduje kontrapunkt w opowieści Eleny o życiu w delcie Dunaju i marzeniu matki by przedostać się do Nowego Świata. Książkom Kanowicza i Florescu ton nadają losy i marzenia matek. Pierwszą z rosyjskiego przełożył Andrzej Morski, drugą z niemieckiego Maria Przybyłowska.

Krzysztof Czyżewski

"Ballada o miasteczku" w Oficynie Pogranicza

"Człowiek, który przynosi szczęście" w Oficynie Pogranicza

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI