Spotkanie z Ellen Mains z Kolorado
25 lutego, godzina 16.00 PUŃSK. Spotkanie z Ellen Mains - buddystką, potomkinią Żydów polskich.
Pogranicze i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sejnach z Filią w Puńsku zapraszają do PUŃSKA na spotkanie z ELLEN MAINS autorką książki "Buried Rivers. A Spiritual Journey into the Holocaust" („Pogrzebane rzeki: duchowa podróż w Zagładę”).
Rozmowę o książce prowadzi Krzysztof Czyżewski.
25 lutego (poniedziałek) 2019 roku, godz. 16.00
Szkolna 26, Puńsk - siedziba Uniwersytetu Trzeciego Wieku (Budynek Ośrodka Zdrowia w Puńsku).
Ellen Korman Mains, córka Żydów polskich, którzy przeżyli Holokaust, urodziła się w Montrealu i w wieku 19 lat została buddystką, pomimo sprzeciwu rodziny. Ponad trzy dekady później, jadąc pociągiem, poczuła obecność duchów przodków, którzy zginęli w Holokauście. Ich pytanie: "Jak można jeszcze wierzyć w podstawowe Dobro?" wysłało ją w serię zmieniających życie podróży do Polski w poszukiwaniu odpowiedzi.
Odzyskując utraconą historię własnej rodziny odnalezioną w przeszłości polskich miast i wsi, napisała książkę-pamiętnik „Pogrzebane rzeki: duchowa podróż w Zagładę” bada związki między duchowością a traumą, granice religijne i niewidzialne błogosławieństwa przodków. Opisując doświadczenia z wielu polskich miejscowości, jej historia skupia się przede wszystkim na Łodzi.
Ellen Mains od wielu lat prowadzi rekolekcje medytacyjne w Ameryce Północnej i Europie. Była instruktorką japońskiej sztuki Kyudo (łucznictwo Zen) na Uniwersytecie Naropa, zajmuje się badaniem uniwersalności zasad duchowych i rozwijaniem samoświadomości.
Mieszka w Boulder w Kolorado, ale dużo czasu spędza w Polsce, aby lepiej zgłębiać historię relacji rodzinnych i nawiązywać przyjaźnie. W 2017 roku została oficjalnie uznana za obywatelkę polską.
Spotkanie organizowane jest we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Sejnach z Filią w Puńsku działającym w ramach Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Cywilizacyjnego "Ściana Wschodnia" w Sejnach. Warsztaty są częścią Programu Dorośli i Starsi w Pograniczu.