Spektakle, koncerty, filmy, wystawy. Warto pojechać na "Lato w Pograniczu"

 Gazeta Wyborcza w Białymstoku, 3.07. 2016, PAP


  Premiera muzyki do filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego, spektakle i spotkania literackie oraz koncerty muzyki jazzowej będą prezentowane tego lata w Sejnach i w Krasnogrudzie. W Ośrodku Pogranicze - jak co roku - ruszył cykl imprez "Lato w Pograniczu".

Premiera muzyki do filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego, spektakle i spotkania literackie oraz koncerty muzyki jazzowej będą prezentowane tego lata w Sejnach i w Krasnogrudzie. W Ośrodku Pogranicze - jak co roku - ruszył cykl imprez "Lato w Pograniczu".
Dla turystów zaplanowano kilkadziesiąt imprez, które potrwają do końca wakacji. Odbywać się będą w Sejnach, gdzie mieści się siedziba Ośrodka Pogranicze oraz w pobliskiej Krasnogrudzie - w dworze rodziny poety Czesława Miłosza, w którym mieści się prowadzone przez ośrodek Międzynarodowe Centrum Dialogu.

Premierowy koncert 

"Lato w Pograniczu" zainaugurowały w tym roku pokazy spektaklu teatralnego "Kroniki Sejneńskie" w Białej Synagodze w Sejnach. "Kroniki" to spektakl o wielokulturowej historii Sejn, opowiadany słowami wspomnień najstarszych mieszkańców miasta zapisanych kilkanaście lat temu. Jeden z pokazów zaplanowano na niedzielę wieczorem.

W lipcu i sierpniu dawna jesziwa żydowska w Sejnach przeistoczy się w klubokawiarnię jazzową. W klubokawiarni - obok warsztatów - odbywać się będą koncerty oraz jam sessions. Zaplanowano m.in. występ Mikołaja Trzaski, który da premierowy koncert muzyki do filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. Do stworzenia muzyki była zaangażowana Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego.

Wielokulturowe dziedzictwo

Jedną z atrakcji będzie też Filmowa Kolekcja Bajek czyli "Opowieści Pogranicza" i "Pieśni Pogranicza". Kolekcja 16 animowanych filmów została zrealizowana przez dzieci i młodzież pod kierunkiem Bożeny Szroeder, jednej z założycielek Ośrodka Pogranicze. Bajki opowiadają o wielokulturowym dziedzictwie Sejneńszczyzny.

W siedzibie ośrodka w Sejnach będzie można też zobaczyć wystawę poświęconą Jerzemu Ficowskiemu. Jak powiedziała PAP Szroeder, to wystawa o nieco zapomnianym poecie i pisarzu, który swą twórczość dedykował dzieciom. Część ekspozycji poświęcona jest życiu Jurasia, jak nazywano Ficowskiego w dzieciństwie, druga - jego twórczości. Wystawa jest interaktywna, zachęca - jak mówi Szroeder - do przypomnienia sobie książek z dzieciństwa.

O zerwanych i odbudowanych więziach

Z kolei w dworze w Krasnogrudzie można oglądać wystawę o życiu Miłosza. Prezentowane są na niej fotografie, wiersze i multimedia - dotyczące jego dzieciństwa, zainteresowań czy ważnych osób w jego życiu. Kartki z wierszami poety można zabierać ze sobą.

Tradycyjnie też w dworze, w rocznicę śmierci Miłosza 14 sierpnia, odbędzie się wieczór wspomnień. Wieczór zacznie się mszą św. w kościele w Żagarach, która odbywa się w języku litewskim i polskim.

Na zakończenie "Lata w Pograniczu" wystawione zostanie widowisko "Misterium mostu". Będzie to podsumowanie dwutygodniowych warsztatów. Szroeder mówiła, że to projekt o zerwanych i odbudowanych na nowo mostach - więziach między ludźmi.

Cały tekst: http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/1,35241,20344427,spektakle-koncerty-filmy-wystawy-warto-pojechac-na-lato.html#ixzz4DNnAqeW9

PROGRAM LATA W POGRANICZU


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI