Słoń południowy - recenzja

Patrycja Chajęcka o książce Arczila Kikodze "Słoń południowy" w Nowe Książki 9/2021


Arczil Kikodze Słoń południowy / przeł. z gruziń. Magdalena Nowakowska. – Sejny : Fundacja Pogranicze : Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, 2020. – 262 s. ; 30 cm. – (Meridian) 

Słoń południowy Arczila Kikodze, gruzińskiego pisarza, operatora filmowego i scenarzysty, to opowieść o współczesnym flanerze, który przemierza ulice Tbilisi, dokonując wnikliwych obserwacji miejskiej przestrzeni i napotkanych ludzi. Wszystko, co widzi i słyszy, przywołuje dawno zapomniane obrazy. Z tego też względu jego opowieść, choć zanurzona w teraźniejszości, koncentruje się wokół dawnych spotkań, wyjazdów i przeżyć bohatera. Mężczyzna postrzega rzeczywistość niczym rozwijający się przed oczami film (jest reżyserem). Zwraca uwagę na światło, gesty oraz drobne szczegóły, które w jego oczach nabierają głębszych znaczeń. 

Akcja utworu rozgrywa się w ciągu jednego dnia. Obserwujemy bohatera podczas leniwie spędzanego poranka, słyszymy dzwonek do drzwi, którym jego najlepszy przyjaciel, Tazo, oznajmia swoje przybycie, przysłuchujemy się rozmowie mężczyzn, a następnie widzimy, jak protagonista wychodzi z mieszkania. Obiecał bowiem użyczyć go przyjacielowi, aby ten mógł spotkać się z kochanką. Choć niewiele wiemy zarówno o głównym bohaterze, jak i jego znajomym, niektóre gesty i zachowania budzą niepokój już od pierwszych stron książki. Przykładowo, bohater z chorobliwą częstotliwością zagląda na facebookowy profil pewnego mężczyzny w poszukiwaniu zdjęć niejakiej Neli – dopiero z czasem dowiadujemy się, kim jest kobieta. Staje się jasne, że bohater niesie ze sobą niewidzialny bagaż traumatycznych wspomnień, a każda napotkana osoba lub mijane miejsce przybliża czytelnika do zrozumienia jego przeszłości. Niektóre elementy tej niezwykłej historii pozostaną jednak tajemnicą do końca. 

 Patrycja Chajęcka  

 

Zródło recenzji: Nowe książki 9/2021

Pobierz / Download


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI