Silva Rerum Wrocław 2019

15-17 grudnia 2019 - podróż uczestników programu "Księga Domu czyli Kroniki Rodzinne" do miejsc ważnych dla dziedzictwa kulturowego i historycznego, przechowujących i eksponujących pamiątki.


KSIĘGA DOMU CZYLI SILVA RERUM

WROCŁAW 15-17 GRUDNIA 2019

PROGRAM

15 grudnia 2019/ Niedziela

godz. 19.00 - Spektakl „Mock – czarna burleska” na motywach powieści Marka Krajewskiego. Autorem scenariusza i reżyserem jest Konrad Imiela, teksty piosenek napisali Roman Kołakowski i Konrad Imiela, muzykę skomponował Grzegorz Rdzak. W roli komisarza Mocka zobaczymy Artura Caturiana. Przygody Mocka to klasyczne, chandlerowskie kryminały noir z nutą thrillera, które przedwojenne realia Wrocławia przedstawiają z niezwykłą pieczołowitością. Premiera sztuki miała miejsce 12 października 2019

16 grudnia 2019 / Poniedziałek

godz. 9.00 – Spotkanie przed Hotelem Tumskim

godz. 9.30 - 10.30 – prezentacja starodruków o niezwykłej wartości historycznej i kulturowej ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu

godz. 10.45 – 11.30 - Katedra Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Spotkanie z Marcinem Wodzińskim, kierownikiem katedry

godz. 11.40 – 12.15

- Dziedziniec Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

- Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego  - Wieża Matematyczna i Aula Leopoldina 

 godz. 12.30 - 14.30 - wizyta w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań i spotkanie z ich przedstawicielami:  

 1. Wizyta w kościele rzymsko-katolickim pod wezwaniem św. Antoniego (1692 r.)

 2. Wizyta w Synagodze pod Białym Bocianem (1829 r.) (synagoga główna, szul, mykwa)

 3. Wizyta w kościele ewangelicko-augsburskim Opatrzności Bożej (1750 r.) 

4. Wizyta w cerkwi katedralnej Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy (XV/XVI w.) 

 godz. 16.00 - Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

 godz. 16.45 - Hala Stulecia – Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO, uznany za jedno z największych dzieł architektury XX w.

 godz. 17.45 - Ostrów Tumski (katedra) – najstarsza, zabytkowa część Wrocławia, siedziba pierwszych Piastów

 godz. 18.15 - Spotkanie z Agatą Ganczarską. Prezentacja materiałów dotyczących życia i twórczości poety języka jidysz urodzonego w Bokszach koło Sejn, zebranych podczas stypendium w Instytucie Yivo w Nowym Jorku. (Hotel Tumski)

 godz. 18.45 - Kolacja Hotel Tumski

 godz. 20.00 - koncert Apparat live w Narodowym Forum Muzyki 

  

17 grudnia 2019 / Wtorek

godz. 10.00 - zwiedzanie wystaw:

RĘKOPIS „PANA TADEUSZA” - Opowieść wprowadzająca w poetycką wizję Adama Mickiewicza, pokazująca świat pogranicza pierwszej połowy dziewiętnastego wieku na niezwykle ciekawym tle polskiego i europejskiego romantyzmu oraz burzliwej historii ówczesnej Europy

MISJA: POLSKA - Wystawa o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych. Na przykładzie życiorysów Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego prezentuje losy pokolenia, które dorastało w wolnej po 123 latach zaborów ojczyźnie

godz. 11.30 - Muzealne Warsztaty Grafika Artystyczna. Projektowanie i samodzielne wykonanie odbitki graficznej w technice linorytu i monotypii

godz. 13.30 - Zwiedzanie Narodowego Forum Muzyki z przewodnikiem jednej z najnowocześniejszych sal koncertowych w Europie

 

Relacja z podróży: 

Spotkanie na Uniwersytecie Wrocławskim w Pracowni Najstarszych Zabytków Piśmiennictwa.

Zwiedzanie uczestnicy programu rozpoczęli się od wizyty na Uniwersytecie Wrocławskim w Pracowni Najstarszych Zabytków Piśmiennictwa. Tam pan Łukasz Krzyszczuk, doktorant w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych na Wydziale Filologicznym wprowadził w tajniki najstarszych rękopisów o niezwykłej wartości. Począwszy od pozyskania i przygotowania materiału na którym pisano, przez rodzaje czcionek charakterystycznych dla danego okresu historycznego, po charakterystykę osób, które mogły brać udział w powstawaniu takiego dzieła. W zbiorach tej pracowni znajduję się księga będąca komentarzem do apokalipsy, która jako jedyna w Polsce posiada iluminacje. Jest to bardzo cenny zbiór, ponieważ apokalipsy iluminowano bardzo rzadko. Wśród rękopisów znajduje się również mszał z 1461 roku, który powstał w Klasztorze Norbertanów we Wrocławiu, księga w języku staroetiopskim z XVI wieku, czy encyklopedia historii świata z XIV wieku, w której znajdują się trzy wzmianki o Polsce.

Spotkanie w Katedrze Judaistyki.

Marcin Wodziński, kierownik Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego na Uniwersytecie Wrocławskim, zapoznał uczestników projektu z blisko trzydziestoletnią historią judaistyki we Wrocławiu, którą zapoczątkował prof. Jerzy Woronczak - od małej grupki entuzjastów po samodzielną dziś Katedrę Judaistyki. Obecnie wydział znajduje się na Piasku w budynku byłego klasztoru augustiańskiego z XVIII wieku. Pięknie wyremontowany budynek, dopełniają prace wrocławskiej malarki Miry Żelechower-Aleksiun, dedykowane temu miejscu.

Wizyta w Auli Leopoldina.

Aula Leopoldina, sala reprezentacyjna głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, zaprojektowana przez Christophorusa Tauscha. Swoją nazwę zawdzięcza fundatorowi Uniwersytetu, cesarzowi Leopoldowi I. W jej przestrzeni uczestnicy mogli podziwiać freski Johanna Christopha Handkego z Ołomuńca, rzeźby Franza Josepha Mangoldta, znanego artysty wrocławskiego rodem z Moraw oraz ornamenty mistrza włoskiego Ignazio Provisore.

Wrocław podróż "Księga Domu"


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI