Silva Rerum Warszawa 2019

8-9 grudnia 2019 - podróż uczestników programu "Księga Domu czyli Kroniki Rodzinne" do miejsc ważnych dla dziedzictwa kulturowego i przechowujących pamiątki historyczne.


Uczestnicy podróży odwiedzili miejsca i instytucje, które zajmują się archiwizowaniem, przechowywaniem i opracowywaniem dokumentów, informacji i pamiątek historycznych. W Warszawie odwiedzili muzeum pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz Archiwum Główne Akt Dawnych gdzie znajdują się pojedyncze, oryginalne egzemplarze Silv.

Odwiedzili także Studio Koncertowe Polskiego Radia i wysłuchali koncertu symfonicznego Orkiestry Polskiego Radia.

 

KSIĘGA DOMU CZYLI SILVA RERUM

WARSZAWA 8-9 GRUDNIA 2019

PROGRAM

8 grudnia 2019/ Niedziela

godz. 18.00

Koncert Symfoniczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie – Moniuszko, Mykietyn, Hely-Hutchison, Lutosławski pod dyrekcja Michała Klauzy, Marcin Markowicz – skrzypce  - w programie kolędy w opracowaniu Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Olgi Pasiecznik – sopran.

 9 grudnia 2019 / Poniedziałek

godz. 9.30

Staropolskie Silvy ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych. Spotkanie z Jarosławem Zawadzkim

 godz. 12.30

- „Zachować pamięć – o rewindykacji dzieł sztuki” – zwiedzanie Pałacu w Wilanowie

- Spotkanie z pracownikiem naukowym Pałacu w Wilanowie

- Warsztaty w Drukarni Królewskiej  

- Wystawa plenerowa Królewski Ogród Świateł

W Wilanowie podczas spaceru z opowieścią "Zachować pamięć – o rewindykacji dzieł sztuki" uczestnicy podziwiali wnętrza pałacu królewskiego odnajdując odpowiedź na pytania: Czy wszystkie zrabowane podczas wojen dzieła sztuki przepadają bezpowrotnie? Czy istnieje szansa na odnalezienie zaginionych zabytków? Kto zajmuje się ich odzyskiwaniem? W jaki sposób są identyfikowane? Kopia a repliki? Losy dzieł sztuki odzyskanych po II wojnie światowej oraz tych, które dotychczas nie zostały odnalezione.

W liczącym już ponad 300 lat Pałacu Jana III Sobieskiego uczestnicy zwiedzili apartamenty zarówno reprezentacyjne jak i prywatne królowej Marii Kazimiery oraz króla. Pośród nich m.in. Bibliotekę, Sypialnie, Gabinet Chiński, Gabinety Starożytności, Garderobę, Gabinet al Fresco i Gabinet Zwierciadlany. Reprezentacyjną Salę Białą największe i najbardziej okazałe wnętrze w pałacu przeznaczone do ważnych uroczystości. Wielką Sień z pomnikiem konnym Jana III, pod sklepieniem której podziwiać można stiukową dekorację fasety ukazującą cztery żywioły i cztery mitologiczne wiatry. 

Podczas spotkania z Jarosławem Zawadzkim kierownikiem oddziału III w Archiwum Głównym Akt Dawnych m.in. usłyszeli o zasobach tego najstarszego polskiego archiwum publicznego.

W większości państw świata np. we Francji czy Niemczech istnieją Archiwa Narodowe pełnią one funkcje zarządczą nad Archiwami w całym kraju. Archiwum Narodowe prowadzi akta od czasów najdawniejszych do współczesnych. AGAD jest archiwum historycznym.

W AGAD pośród dokumentów które ocalały obejmujących okres do XIX wieku są akta prywatne będące obrazem zmieniających się kolei losu ziem i ludzi. Na początku podstawą w archiwach były przede wszystkim akta własności, ponieważ pozycja szlachcica zależała od jego własności ziemskiej. Były to także akta nadania, protokoły sprzedaży, akta procesowe które nazywano majątkowo-prawnymi. Następnie stopniowo zaczęły dochodzić inne dokumenty osobiste, czyli korespondencja, zapiski, dokumenty gospodarcze. Do XVII wieku stanowiły one większość, jednak administracyjne i gospodarcze narastały jeszcze szybciej, w wieku XVIII i XIX stanowiąc obecnie ponad 90% akt.

Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.


 

Silva Rerum - Warszawa 2019


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI