Sejneńskie rozmowy - spotkanie z Ludwiką i Henrykiem Wujcami

Środa, 25 września 2019, Biała Synagoga, godzina 18.00. Goście: Ludwika i Henryk Wujcowie. Zapraszamy!


 

 

 

 

 

 

 

Gośćmi pierwszej jesiennej odsłony Sejneńskich rozmów będą Ludwika i Henryk Wujcowie - działacze społeczni i opozycyjni, współpracownicy KOR. Spotkanie zorganizowane we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Sejnach z Filią w Puńsku.

Sejneńskie rozmowy
Goście: Ludwika i Henryk Wujcowie
Rozmowę prowadzi Krzysztof Czyżewski
25 września (środa), godzina 18.00
Biała Synagoga w Sejnach
Wstęp wolny

Ludwika Wujec – działaczka społeczna i samorządowa, nauczycielka, współpracowniczka Komitetu Obrony Robotników, współtwórczyni „Robotnika” i „Niezależności”, redaktorka w Agencji Solidarności, internowana w okresie stanu wojennego. W latach 80. Współtworzyła redakcję podziemnego „Tygodnika Mazowsze”, następnie była asystentką Tadeusza Mazowieckiego przy obradach Okrągłego Stołu i zastępczynią dyrektora Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W 2006 roku została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski; w 2015 prezydent Bronisław Komorowski nadał jej Krzyż Wolności i Solidarności; w 2016 wraz z mężem została uhonorowana Nagrodą im. prof. Zbigniewa Hołdy.

Henryk Wujec - działacz opozycji w czasach PRL, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji, były wiceminister rolnictwa, w latach 2010–2015 doradca prezydenta RP ds. społecznych. Współpracownik KOR, współzałożyciel i redaktor podziemnego czasopisma „Robotnik”, jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Internowany od 13 grudnia 1981 do września 1982, następnie do 1984 i ponownie od czerwca do września 1986 więziony. W latach 1987–1988 członek, a od 1988 do 1990 sekretarz Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu w zespole ds. pluralizmu związkowego. W 2004 został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; w 2006 prezydent Lech Kaczyński nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą tego orderu; w 2015 został odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego; w 2016 wraz z żoną został laureatem Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy.

Sejneńskie rozmowy to cykl spotkań zainicjowany w Pograniczu na początku 2019 roku. Zapraszani goście – autorytety zarówno młodego jak i starszych pokoleń – wśród których są wybitni aktorzy, działacze społeczni, edukatorzy, artyści – tak z Polski i całego świata, jak i ci dobrze znani lokalnej społeczności, pochodzący z Sejneńszczyzny, rozmawiają o sprawach ważnych, aktualnych problemach nurtujących współczesnego człowieka. Rozmowy prowadzi Krzysztof Czyżewski, miejscem spotkań jest Biała Synagoga w Sejnach – zwana sejneńską agorą – czyli przestrzeń idealna do wymiany poglądów, dzielenia się różnymi punktami widzenia, komentowania rzeczywistości z coraz to innej perspektywy. Wszystkie spotkania mają charakter otwarty.

Do tej pory gośćmi Sejneńskich rozmów byli: Łona, Radek Liszewski, Mikołaj Trzaska, sejneńscy lekarze: Teresa Witkowska, Henryk Usowicz, Robert Wojczulis, Maja Komorowska, Natalia Szroeder, sejneńskie nauczycielki: Barbara Kukolska, Jolanta Olsztyn, Hanna Tomal, lekkoatletka Maria Andrejczyk.

Sejneńskie Rozmowy

Sejneńskie Rozmowy - spotkanie z Ludwiką i Henrykiem Wujcami [fot. Lech Laskowski]


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI