Rozmowy z Dziadkami Rodzicami o rodzinnych pamiątkach

czerwiec. lipiec, 2017


KRZYŻ

historia w Rodzinie Małgosi Kukolskiej, opowieść jej Babci - pani Zosi.

W naszym domu od wielu pokoleń jest krzyż stojący z figurą pana Jezusa. Prababcia  go przywiozła go z Odessy, kiedy przyjechała do Sejn.  Mówimy o nim krzyż misyjny.  Jest od zawsze. Wystawiany  w naszym domu był i jest na najważniejsze uroczystości  rodzinne i religijne. Pamiętam stał przy śmierci i babci i dziadka,   błogosłowieństwo przed ślubem także odbywało się przy nim. Kolenda, czy Wielkanoc też zawsze przy tym krzyżu. Jest pamiatką przekazywaną z pokolenia na pokolenie

KAPA

Historia  w Rodzinie Franka Sawickiego, opowieść Dziadka Sojatowskiego Stanisław

Dziadek Stanisław Sojatowski był panieńskim dzieckiem. W tamtych czasach nie oznaczało to nic dobrego. Pewnie dlatego tak szybko się usamodzielnił. W czasach emigracji zarobkowej, przed wojną, jak wiele innych ludzi wyjechał do Francji. Tam się dorobił  i kiedy wrócił do Sejn ożenił się z babcią. Ta kiedy go zobaczyła, w garniturze, wykrzyknęła- jaki on piękny. Dziadek miał swój kram w sukiennicach. Był dobrym człowiekiem, często dawał ludziom towar na kredyt, na zeszyt. W czasie wojny, jak naszych Żydów przeganiali, pewna żydowska kobieta przyszła oddać dług. Widać była bardzo honorowa. Nie miała pieniędzy, więc zapłaciła piękną muślinową kapą na łóżko. Ta kapa jest w mojej Rodzinie do dziś. Babcia ubierała nią łoże małżeńskie, ale tylko na największe uroczystości.

PODUSZKI

Historia  w Rodzinie Weroniki Janczewskiej , z opowieści  Babci

Gdy moja babcia była mała często jeździła do swojej siostry do Frącek. Tam siadały razem i wyszywały muliną różne piękne wzory na poszewkach. Najczęściej kwiaty. Babcia mówiła, że to była straszna mordęga. Później ubierały te poszewki na poduszki oraz pierzyny i układały na łóżkach w taki sposób że 2 poduszki po jednej stronie łóżka i 2 po drugiej, bo to było wtedy modne.Jest to pamiątka, ponieważ to jedyny przedmiot ocalały z przeprowadzek i pożarów. Poszewki na pościel dalej są do użytku codziennego, a te na mniejsze poduszki są na nie nałożone i położone jako ozdoba w salonie

PAPIEROŚNICA

 Historia w Rodzinie Darii i Eweliny Masłowskiej, Opowieść Babci

 Mój tata pod koniec lat pięćdziesiątych dostał nakaz pracy w Sejnach i razem z moją mamą przeprowadzili się z małej wsi na Mazowszu. Kiedy osiedlili się w Sejnach nie znali nikogo z miejscowych. Tata często spacerował z moim starszym bratem po ulicach miasteczka. Pewnego letniego popołudnia, przechadzając się w pobliżu młyna, tata zauważył mężczyznę krzątającego się przy ulach, a że sam pasjonował się pszczelarstwem, postanowił zacząć rozmowę. Nieznajomy okazał się Litwinem, który też niedawno razem z rodziną sprowadził się do Sejn. Od tego czasu nasze rodziny zaczęły spotykać się coraz częściej i przypadkowe spotkanie  mojego Taty…….. z panem Witoldem przerodziło się w długoletnią przyjaźń.

Kiedy po kilku latach pobytu moich rodziców w Sejnach urodziłam się ja, Witold  został moim ojcem chrzestnym. Pamiętam, że jako mała dziewczynka uwielbiałam biegać po jego sadzie, jeść jabłka czy maliny. Zawsze moim zabawom towarzyszył wujek Witold, który siadał na uboczu i palił, wyciągając papierosy ze srebrnej papierośnicy. Została nam ona po nim.  Jest dla mnie pięknym wspomnieniem wujka i  cenną pamiątką.

 

 

 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI