Rosjanie Staroobrzędowcy. Dwa zajęcia w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Pogranicza.
18. 11.2020, zajęcia w trybie online dla kl IV b
Warsztat teoretyczny
Z powodu pandemii i zajęć szkolnych w trybie online, zajęcia z klasą IV b odbyła się dzięki połączeniu z komunikatorem szkoły. Odbyła się projekcja wcześniej przygotowanego półgodzinnego materiału filmowego dokumentującego zajęcia o Staroobrzędowcach. Materiał zrealizowany przez Piotra Fiederowicza, składał się z opowieści Bożeny Szroeder w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni z pokazem przedmiotów kultu religijnego - Ikony, Św Krzyże, podrucznik, lestowka, chusty, woskowe świece, z fragmentami śpiewu chóru męskiego. W filmie zaprezentowane zostały także fotografie przedstawiające wizerunek Rosjan staroobrzędowców, portrety nastawników, wizerunek świątyń - molenny. W materiale filmowym mowa była o: reformie Patriarchy Nikona i jej skutkach, o historii prześladowań starowierców, ich przybyciu do Polski, rola religii w życiu wyznawców, znaczenie ważnych przedmiotów w kulci e- księga religijna, krzyż, świeca, ikona, lestowka, rola nastawnika w molennie i jak przebiega nabożeństwo, życie codzienne, tradycje, kultura, zwyczaje Rosjan Staroobrzędowców. Ważną częśćią filmowej opowieści o starowierach były filmy animowane zrealizowane w Pograniczu: "Dlaczego starowierzy nie piją herbaty i nie palą tytoniu", oraz "Wspomnienie babci Heleny o ikonie i Świętym Kącie".
Po przerwie odbyła się druga lekcja, praktyczna- także online. Był to warsztat pisania ikon, który dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców, którzy odbierali pakiety materiałów plastycznych dla każdego dziecka -podobrazie, farby, pedzle, podlinnik, wzorcowa ikona - mógł się odbyć.
Zajęcia ze sztuką na temat temat: IKONA poprowadził Wiesław Szumiński - wprowadzenie dzieci w świat świętego obrazu - ikony (rola i miejsce ikony w życiu Staroobrzędowców, kanon pisania ikon, symbolika, wizerunki najczęściej przedstawiane na ikonach, proces powstawania ikony). Pisanie ikon na deseczkach, posługując się specjalnym wzornikiem (podlinnik).