Rodzinne Skarby. Kolekcja filmowa - Gofrownica prababci Julianny

Film o rodzinie Zosi


Opowieść babci Zosi - pani Heleny.

Najczęściej mama robiła gofry, kiedy przyjeżdżały dzieci i wnuki, ale te gofry to taka niespodzianka była. Zawsze gdy wiedziała, że przyjadę z dziećmi to mówiła ,,Nie mów nic dzieciom to jak przyjedziecie to będą miały niespodziankę' czyli te gofry. Pamiętam jak byłam mała to w niedzielę po kościele bawiłam się z moim rodzeństwem na przykład w sklep, liście to były pieniążki, a butelki po lekach to towar, w palanta graliśmy, w zimie robiliśmy skocznie i sankami z górki zjeżdżaliśmy, a tata robił nam narty drewniane a okucie metalowe, piękna sprawa. A gofry pamiętam od małego aż do dziś. A gofry to przeważnie na śniadanie się jadło z masłem gorące, bardzo tak lubiłam, albo z cukrem pudrem lub z jakimś dżemem domowym jabłkowym na przykład. Jeszcze taka zupa na zimno Sałamokas i druga zupa na zimno, chleb domowy z wodą i cukrem. Było przepyszne. A jak gofrownica się zużyła, tata musiał szybko jechać do kowala po nową,  bo my dzieci koniecznie chcieliśmy gofry. Ta co jest teraz to druga albo trzecia, ale ma co najmniej 40 lat.

Wspomnienie Zosi.

Ja pamiętam, że kiedy byłam mała to za każdym razem gdy jechałyśmy z mamą do prababci to ona właśnie wtedy robiła te gofry. Wcześniej, zanim ja się urodziłam to prababcia miała bardzo dużo zwierząt, ale potem po prostu nie było nikogo, kto mógłby się nimi zajmować. Więc zostały tylko kury, zawsze kiedy miałyśmy robić z babcią gofry to szłyśmy do kurek po jajka. Ja jako małe dziecko uwielbiałam patrzeć i pomagać prababci robić gofry. Jadłam je najczęściej z masłem, albo dżemem jabłkowym. Mama Moje pierwsze skojarzenie z gofrownicą babci Julii, to niezapomniany smak którego nigdzie indziej nie spróbowałam. Gorące, chrupiące, z masłem które wyrabiała własnoręczne babcia, albo dżemem jabłkowym, najpopularniejszym. Robione przez PraBabcię gofry były przywilejem, choć właściwie zawsze nam je robiła. Dopiero z postępem w latach PraBabci stawały się rzadkością. Jako dziecko nie potrafiłam zrozumieć, jak to się dzieje, że ze smarowanej słoniną gofrownicy wychodzą takie pyszne gofry?! 

 

"Gofrownica prababci Julii"

Animacja i realizacja, scenografia, projekty plastyczne:

Zofia Kondzielewska lat 12

oraz

Urszula Korzeniecka 12 lat

Izabela Maksimowicz 12 lat

Igor Nieszczerzewski 12 lat

Karolina Trzyna 12 lat

Julia Zdancewicz 12 lat

Reżyseria, montaż: Daria Kopiec

Opieka scenograficzna i plastyczna: Aleksandra Kotarska

Scenariusz: Julianna Ogórkis, Helena Kondzielewska, Anna Miszkiel, Bożena Szroeder

Opieka artystyczna nad całością: Bożena Szroeder

Narracja: Zofia Kondzielewska

Realizacja dźwięku: Patryk Masłowski

Muzyka: Wojciech Szroeder, Dominika Korzeniecka, Kacper Szroeder, Michał Moniuszko

Rodzinne Skarby. Kolekcja Filmowa - Gofrownica prababci Julii


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI