Rocznica Listu polskich Ojców Soborowych w Rzymie

Program  wydarzenia, organizowanego przez Ambasady Polski i Niemiec przy Stolicy Apostolskiej, został przygotowany z udziałem "Pogranicza".

W dniach 23-26 października Krzysztof Czyżewski na zaproszenie Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej Piotra Nowiny-Konopki uczestniczył będzie w uroczystościach w Watykanie. 

PRZEBACZENIE - pod takim hasłem świętowana będzie 50 rocznica słynnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckiech "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Spotkaniu patronują papież Franciszek oraz watykański Sekretarz Stanu Pietro Parolin. Program tego wydarzenia, organizowanego przez Ambasady Polski i Niemiec przy Stolicy Apostolskiej, został przygotowany z udziałem "Pogranicza".

 

26 października w ramach konferencji "Ku pojednaniu" odbędzie się dyskusja panelowa nt. "List biskupów jako inspiracja dla rozwiązywania współczesnych konfliktów", przygotowana i prowadzona przez Krzysztofa Czyżewskiego. Wezmą w niej udział kardynał Miloslav Vlk z Czech, były Wielki Mufti Bośni i Hercegowiny Mustafa Cerić oraz ojciec profesor Ciril Hovorun, jeden z przywódców cerkwii prawosławnej w Ukrainie.

Program zainaugurowany zostanie 23 października otwarciem wystawy w Muzeum Watykańskim "Przeprosiny i pojednanie - kardynał Bolesław Kominek, nieznany ojciec Europy" przygotowanej przez profesora Krzysztofa Pomiana i Muzeum Europy w Brukseli.

26 października o godzinie 8 rano w Campo Teutonico w Watykanie odbędzie się uroczysta  "Eucharystia Pojednania", koncelebrowana przez biskupów polskich i niemieckich.


 Przypadająca w tym roku rocznica Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich zainicjowana została listem napisanym przez ówczesnego metropolitę wrocławskiego Bolesława Kominka. List podpisanym przez 34 biskupów, w tym m.in. Karola Wojtyłę, uznaje się za ważny etap powojennego pojednania polsko-niemieckiego.

Trwajacym od kwietnia obchodom w Polsce, Rzymie, Brukseli i Berlinie towarzyszą m.in. wystawy:

„Pojednanie/Versöhnung in progres… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r.” opowiada o trudnym procesie powojennego pojednania pomiędzy Polakami i Niemcami. Pojawi się we Wrocławiu i w Berlinie 18 listopada br. – dokładnie w 50. rocznicę podpisania listu. Wystawa do listopada 2016 roku będzie także podróżować po innych miastach Polski i Niemiec.

Kardynał Kominek: nieznany Ojciec Europy. W stronę pojednania narodów Europy” zostanie otwarta tej jesieni w Watykanie. Będzie prezentować sylwetkę hierarchy jako męża stanu. Jak zaznaczają organizatorzy, wrocławski kardynał jako jeden z pierwszych wierzył w drogę Polski ku Europie poprzez pojednanie.

czytaj relacje z konferencji

WIECEJ INFORMACJI W DOKUMENTACH PDF ZAŁĄCZONYCH PONIŻEJ

Pobierz / Download


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI