Rezydencja badawcza MCD w Krasnogrudzie

Od 28 sierpnia do 3 września 2018 roku w Pograniczu gościł poeta z Gliwic Marcin Mokry.

 


Podczas pobytu w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie przygotowywał materiały do nowej książki poetyckiej. Korzystał z kolekcji tematycznych Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza, które były źródłem do zbierania pomocnych i inspirujących tekstów kulturowych.

Marcin Mokry w swojej pracy pisarskiej kontynuuj tradycję poezji intermedialnej Tytusa Czyżewskiego. Zadebiutował tomem „czytanie. Pisma” (Łódź, 2017).

Refleksja rezydenta:

„Dlaczego Sarajewo, dlaczego właśnie Sarajewo”*, jedno z pytań, które zaraz mi tu zadano. Był to niejaki Drago Jančar. Szybko zaczęli się do mnie dosiadać kolejni, gdy tylko dowiedzieli się, że piszę wiersze, pracuję nad książką. Pochodzili z różnych stron, ale pytanie, z którym mnie zostawiali, właściwie było zawsze podobne. Zmieniał się krajobraz, owoce sprzedawane na targu, wyciągane przedmioty z kieszeni. Dlaczego nowotwór, dlaczego przedwczesna śmierć dziecka? Jednak, cały czas przytomny, Drago Jančar uznał, że to pytanie można inaczej zadać: „Czy jeszcze jesteśmy normalni? Czy może już nienormalny jest świat?” Tego było już za dużo. Przeprosiłem wszystkich. Poszedłem nad jezioro, gdzie moczył dawniej swoje ciało, wówczas jeszcze jędrne, Czesław Miłosz. Wskoczyłem do wody, żeby się oczyścić. Woda była zimna, sądziłem, że odpowiednia. Nie zgadniecie jaki tłum był na brzegu. Tylko czekali, aż wyjdę. Szczęśliwie pośród nich znalazłem twarz, którą kojarzyłem, Tadeusza Sławka. Szybko przeprosiłem, że jestem jeszcze mokry i zacząłem się chwalić. Panie Profesorze, bo ja tutaj piszę sobie taką książkę, mam ze sobą „Tysiąc plateau” Gillesa i Felixa, jedna rzecz nie daje mi spokoju. Przepraszam, ale od razu Panu przerwę. Musimy porozmawiać  o „czymś jeszcze”, co nie potrafię nazwać inaczej jak „losem”**. Zrobiło się nieprzyjemnie. Wróciliśmy na ganek, potem pod dach. Całą noc słuchałem. Wyszli późno, dopiero jak im coś obiecałem. 

* D. Jančar, Krótki raport z długo obleganego miasta. W: Eseje. Przeł. J. Pomorska. Sejny 1999

** T. Sławek, Nie bez reszty. O potrzebie niekompletności. Mikołów 2018


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI