Recenzja Jakuba Knery o muzyce Mikołaja Trzaski z Orkiestą Klezmerską do filmu "Wołyń"

 w portalu Nowe Idzie Od Morza, 16.x 2016


 Mikołaj Trzaska współpracuje z reżyserem Wojciechem Smarzowskim już wiele lat, czego efekty można było znaleźć w jego dotychczasowych filmach, ale też przy innych okazjach: na płycie „Dom Zły”, koncertowej rejestracji z Off Festivalu „Mikołaj Trzaska gra Różę” czy podczas koncertów Trzaska Mówi Movie. Praca przy muzyce do filmu „Wołyń” jest jednak wyjątkowa tak jak nietypowy jest to film: to spektakularna i historyczna epopeja.

Do tej pory gdański saksofonista nagrywał muzykę sam, ewentualnie z pomocą kilku zaprzyjaźnionych muzyków. W Tym przypadku mamy do czynienia z całą orkiestrą i to nie byle jaką bo Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego. Kto widział ich koncerty, wie o czym mówię, kto jeszcze nie – powinien jak najszybciej to nadrobić. Nie ma drugiej takiej orkiestry zarówno ze względu na jej skład (najmłodsi członkowie mają kilka lat) jak i sposób w jaki zespołowo odnajdują się na scenie. Trzaska dostrzegł to już dawno dlatego razem stworzyli muzykę do wielokulturowego, rozbudowanego filmu, aby te aspekty właśnie pokazać. Z ponad pięćdziesięciu minut muzyki w filmie znalazło się tylko kilka, dlatego całe szczęście że równolegle z premierą filmu, ukazał się ten album.

Słuchając muzyki trzeba mieć z tyłu głowy działalność Trzaski, który na co dzień jest zdecydowanie bardziej zanurzony w muzyce free-jazzowej, a którego komponowanie nie jest zwyczajowym zajęciem. Więc już z tego względu jego podejście do stworzenia takiego dzieła jest z jednej strony inne, ciekawe, a z drugiej świeże. Nie jest kompozytorem na piedestale, ale gra ze swoimi – orkiestrą, z którą się już spotykał, w której gra młodzież, czasem brzmi surowo ale jednocześnie snuje ze sobą niewątpliwe piękno. Dlatego album nie był zarejestrowany w wytłumionym studio ale w sejneńskim Kinie Polonez. Ten cały proces wpłynął na to, jak ten album brzmi.

Często surowo, ale też naturalnie, nie jest doszlifowany w każdym detalu. Ten zespół to organizm żywy, pulsujący tak jak i czasy w których rozgrywa się „Wołyń”. Na płycie zderzają się wpływy ukraińskie, polskie, ale też lekko wyczuwalne elementy muzyki żydowskiej, które regularnie eksploruje zarówno orkiestra jak i saksofonista – z Ircha Clarinet Quartet, ale też Shofar. Ta mnogość wątków doskonale objawia się w zespołowej grze wszystkich, bo o ile solowe instrumenty czasem wysuwają się na pierwszy plan – jak zawadiacka trąbka czy nieco oddalony wibrafon – to jest to przede wszystkim gra zespołowa. Potężna i dostojna, ale czasem też refleksyjna jak w przejmujących „Polach pamięci”.

Uderza wielowarstwowość kompozycji, ale też melodie do których Trzaska ma smykałkę. Główny temat, „Miłość ukryta w ogniu” jest chwytliwy tak samo jak temat z „Róży”. Zamykający album kompozycja narasta, jest jakby rozedrgana; to nie perfekcja, ale dzięki temu jest bardziej prawdziwie. Dęciaki brzmią potężnie i władczo, przejmująco i wzruszająco. Na co dzień saksofonista od kompozycji stroni, ale kiedy się w nie zagłębia, powstają ciekawe melodie. To znaczące, że nie stara się wysuwać na pierwszy plan, a raczej wchodzi w dialog z zespołem, wybrzmiewają razem. I robią to na własny sposób, odmienny od tego jak często podchodzi się do komponowania muzyki filmowej. Może dlatego niejednokrotnie ten album zapiera dech w piersiach.

Jakub Knera

czytaj całość w Nowe Idzie Od Morza

Nagrania do filmu "Wołyń" - 15-17 XII 2015

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI