Program "In Between?" w Krasnogrudzie

Młodzi Europejczycy badali historię pogranicza polsko-litewskiego. Międzynarodowa sześcioosobowa grupa spędziłą w Krasnogrudzie i okolicznych wioskach czas od 6 do 9 lipca 2017

 



W trakcie trzydniowego pobyty uczestnicy skupieni na wywiadach prowadzonych z mieszkańcami pogranicza polsko-litewskiego gromadzili wspomnienia, nagrania dźwiękowe, fotografie, listy, a także dokumenty i inne świadectwa życia codziennego, poszukując lokalnych historii na pograniczach Europy.
 
Uczestnicy w Pograniczu odbyli spotkania na temat wielokulturowości regionu i działalności "Pogranicza", m.in. uczestniczyli w prezentacji projektu i filmu "Losy posłuchane. Białoruś” będącego zapisem podróży młodzieży z Teatru Sejneńskiego do wiosek polskich w okolice Lidy na Białorusi. Podczas trzech wypraw wakacyjnych w latach 1996-1998 młodzi odwiedzali kolejne wsie zamieszkane przez ludność polską. Wioski te po drugiej wojnie światowej znalazły się w granicach Związku Radzieckiego. Opowieści i wspomnienia przeżyć przedwojennych i powojennych stały się płaszczyzną spotkania młodych ludzi z Polski ze świadkami historii i nawiązania zerwanego przez tragiczne wydarzenia dialogu międzypokoleniowego. 
 
Uczestnicy
 
1. Jan Charvat (Czechy)
2. Ugne Makauskaite (Lithuania)
3. Antonia Foldes (UK)
4. Kacper Awzan (Polska)
5. Maria Piekarska (Polska)
6. Katarzyna Choroszucha (Polska)
 
Projekt In Between?, organizowany był przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność, studenci oprócz Sejn i Krasnogrudy w Polsce odwiedzili także Wilno, Keturiasdešimt Totorių, Trakai i Panierai na Litwie. 
 
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej   upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec  zniewolenia.
 
 
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI