Prezentacja wspomnień Sary Szner w Zachodniej Galilei - listopad/grudzień 2019

"Opowieści o Współistnieniu. Niewidzialny Most" - Pogranicze w Zachodniej Galilei (28.11-4.12.2019)


"Oto w wieku siedemdziesięciu dwóch lat przyszło mi spróbować zedrzeć liczne, narastające z czasem, warstwy zapomnienia przykrywające moje wspomnienia i doświadczenia z przeszłości. Obrazy z dzieciństwa i młodości przemykają mi przed oczami jak na taśmie filmowej. Czasami bywają oderwane, samotne, pozbawione porządku. Innym znów razem, szczególnie gdy dotyczą wczesnego dzieciństwa, nie mam już pewności, czy są to moje rzeczywiste przeżycia czy echa historii zasłyszanych od rodziców i bliskich. Pewność mam co do wspomnień od wieku czterech lat.

W ciągu lat pracy w Beit Haedut, Domu Świadectwa w Muzeum Bojowników Getta, spisywałam świadectwa i losy setek ocalonych z Zagłady, jednak o własnym życiu milczałam. Wydaje mi się, że nie zdołałabym rozwinąć tej opowieści, ani przelać jej na papier, gdyby nie inicjatywa „Księgi Świadectwa” podjęta przez muzeum oraz mój Kibuc Bojowników Getta dla uczczenia trzydziestej piątej rocznicy jego założenia.

Rozdziały niniejszej książki zostały spisane pod moje dyktando przez Cwikę Drora w ramach pracy nad czterotomowym cyklem świadectw. Jestem mu za to bardzo wdzięczna. […]"

Sara Szner-Neszamit, "Spoczynku nie zaznałam"

Książkę zaprezentujemy podczas pobytu w Izraelu - w Kibucu Muzeum Lochame ha-Geta’ot, którego ta urodzona w Sejnach pisarka jest współtwórczynią

„Nazywam się Sara Szner, z domu Sonia Dusznicka, urodzona w Sejnach w roku 1913…”

Początek wielkiej przyjaźni, w efekcie której światło dzienne ujrzały wspomnienia Sary Szner, wydane nakładem Oficyny Pogranicza

 "Opowieści o Współistnieniu. Niewidzialny Most” - Pogranicze w Zachodniej Galilei 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura Inspirująca”


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI