Premiera "Gucia Zaczarowanego"

W czwartek 30 kwietnia odbył się premierowy pokaz filmu animowanego „Gucio zaczarowany”, zrealizowanego przez sejneńską młodzież, twórców Filmowych Kolekcji Bajek. 


 „Czytałem tę książkę, kiedy byłem mały i tak mocno zachowałem ją w pamięci, że później, już jako człowiek dorosły, nieraz próbowałem sobie wyobrazić, jak to jest, jeżeli ktoś zostanie muchą. Właściwie dlaczego nie mielibyśmy to zwiększać się, to zmniejszać, żeby oglądać świat w coraz to nowy sposób? Może ciekawie jest być zmniejszonym, byle nie na stałe. Na przykład mucha musi bać się wszystkich od siebie większych istot. W Guciu zaczarowanym na szczęście wszystko kończy się dobrze i Gucio wraca do swojej zwykłej postaci.

[Czesław Miłosz w przedmowie do pierwszego powojennego wydania "Gucia Zaczarowanego"]

Miłosz i Gucio zaczarowany

„Gucio zaczarowany” – film zainspirowany ukochaną książką dzieciństwa Czesława Miłosza, autorstwa Zofii Urbanowskiej, wydanej w 1884 roku pod tym samym tytułem. Zrealizowany został w ramach działającej w Pograniczu „Pracowni Misteriów Dzieciństwa”, która na przestrzeni pięciu ostatnich lat, zrealizowała krótkie 32 filmy animowane ukazujące dzieje oraz tradycje sąsiedzkie Sejneńszczyzny. Ostatnia kolekcja ośmiu filmów dotyczyła Krasnogrudy.

Czesław Miłosz, który jest patronem pracy Fundacji Pogranicze, wspominał „Gucia zaczarowanego” jako jedną ze swoich ulubionych dziecięcych lektur. Jego przywiązanie do książki sprawiło, że na nowo powróciła do młodych czytelników.

Cóż za fascynująca historia móc oglądać świat z perspektywy małego latającego stworzonka-muchy! To jak spełnione marzenie  wzlecieć, oderwać się od Ziemi i spoglądać na nią z wysoka. Pracując nad naszym filmem wyobrażaliśmy sobie małego Czesia pośród łąk i drzew krasnogrudzkiego parku. Przyjeżdżał tu zazwyczaj latem, wraz z rodzicami w odwiedziny do swoich ciotek, Gabrieli i Niny. Śpiewały ptaki, fruwały motyle, brzęczały owady, świeciło słońce... Zupełnie jak dziś.

Może wśród latających much, każdego lata jest zawsze jakiś Gucio zamieniony przez Wróżkę. Obyś wrócił szczęśliwie Guciu, lepszy i mądrzejszy, bogatszy o nowa przygodę. Niech i Twoja historia zakończy się powrotem do domu. 

"GUCIO ZACZAROWANY" 

Animacja, realizacja, scenografia:

Ewelina Gibas (13 lat), Małgosia Kukolska (13 lat), Gabrysia Makowska (14 lat), Estera Pietrewicz (16 lat), Patrycja Przekopska (15 lat), Martyna Zawadzka (16 lat), Bruno Bednarek (12 lat), Filip Bednarek (12 lat), Kuba Gryguć (14 lat), Włodek Moniuszko (11 lat), Tomek Myszczyński (14 lat),Franek Sawicki (13 lat), Olek Sawicki (16 lat)

Współpraca:

Emilka Janczewska (17 lat), Małgosia Lipiec (16 lat), Kasia Rasiul (12 lat), Gaja Szlegier (11 lat), Maciek Kamiński (14 lat), Krzysztof Perzyna (12 lat)

Wystąpili:

Agata Chodyra, Małgorzata Sporek-Czyżewska, Weronika Czyżewska, Emilia Janczewska, Daria Kopiec, Barbara Kukolska, Małgosia Kukolska, Hania Modzelewska, Milenka Moniuszko, Ania Zaborowska, Kuba Gryguć, Włodek Moniuszko, Tomek Myszczyński,Michał Myśliński, Franciszek Myśliński, Julian Myśliński,Dariusz Siastacz,  Wojciech Szroeder

Scenariusz i reżyseria: Daria Kopiec

Współpraca scenariuszowa: Elżbieta Chowaniec, Bożena Szroeder

Montaż: Monika Sirojc

Reżyseria dźwięku: Agata Chodyra

Nagranie głosów: Stefan Gawłowski, Agata Chodyra

Muzyka: Mikołaj Trzaska

Kolor korekcja: Jarek Sterczewski

Postprodukcja: Daria Kopiec , Marcin Pawlukiewicz

Opieka artystyczna: Bożena Szroeder

Produkcja: Fundacja Pogranicze

Współpraca: Ośrodek “Pogranicze - sztuk, kultur, narodów”

 

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy poprzez platformę PolakPotrafi.pl wsparli realizację “Gucia zaczarowanego”.

Serdeczne dziękujemy Spółdzielczej Grupy Bankowej za dofinansowanie projektu.

Film zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

                    


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI