Pracownia Książki na spotkaniach z uczniami sejneńskiego ZSO. TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄZEK, 26-28 WRZEŚNIA


Książki na cenzurowanym

Lista książek, które na przestrzeni lat, z różnych przyczyn, były zakazywane, wycofywane z bibliotek czy – w najbardziej ekstremalnych przypadkach – palone, liczy ponad 100 pozycji. Każdego jednak roku przybywa kilka tytułów, którym zarzuca się niepoprawność polityczną, obyczajową, obrazę uczuć religijnych, propagowanie przemocy czy niewłaściwego zachowania.

Tydzień Zakazanych Książek, obchodzony w tym roku w dniach 24-30 września, był idealną okazją do podjęcia w dyskusji z młodymi ludźmi tematu literatury, cenzury, wolności słowa i swobodnego dostępu do informacji.

Podczas spotkań z uczniami sejneńskiego ZSO rozmawialiśmy nie tylko o tak głośnych zakazywanych tytułach jak: „451 stopni Fahrenheita”, „Cierpienia młodego Wertera”, „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Szatańskie wersety” czy „Rok 1984”. Okazało się, że zabraniane były (i są) także książki, które znajdują się nie tylko wśród lektur szkolnych, ale też  zaliczają się do najważniejszych i najbardziej znanych tytułów literatury popularnej/młodzieżowej. I tak, z całkiem błahych przyczyn, zakazywano czytać m.in. „Buszującego w zbożu”, serię o Harrym Potterze, „Kod Leonarda da Vinci”, „Olivera Twista”, „Przygody Tomka Sawyera”.

Uzupełnieniem spotkań była wystawa przygotowana w szkolnej bibliotece, prezentująca przykładowe zakazane książki – okazało się, że szkolny księgozbiór zawiera całkiem sporo owych naruszających normy społeczne tytułów. U nas – na szczęście - można je wypożyczyć bez przeszkód i przekonać się, czy słusznie je zakazywano. A ty? Ile zakazanych książek przeczytałaś/-eś dotychczas?

PROWADZĄCA PRACOWNIĘ AGNIESZKA FIEDOROWICZ

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI