Poznają starą litewską technikę tkacką

Iwona Danilewicz o warsztatach w Pracowni Tkackiej pisze na stronie Niebywałe Suwałki 03/12/2021


W sejneńskim „Pograniczu” trwają warsztaty rękodzielnicze związane ze starą techniką litewską zatytułowane „Tkaniny wiązane na ramie – unikatowe rękodzieło Sejneńszczyzny”. W Pracowni Tkania od maja do grudnia 2021 roku realizowany jest kolejny program dotowany przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

 

Uczestnicy projektu poznają tajniki archaicznej, ludowej techniki, która kiedyś cieszyła się dużą popularnością, a jej głównymi twórcami byli Litwini zamieszkujący nasz region. Tą zapomnianą techniką wykonywano głównie obrusy, makaty i nakrycia, które zdobiły elementy wiejskich domostw.

W pierwszej fazie zadania uczestnicy zapoznali się z bogatą historią, wzornictwem i różnymi sposobami wykonania takich tkanin. Mistrzynią, która przez parę miesięcy wprowadza wybrane, chętne osoby w tajniki tej dawnej sztuki jest Anna Budzejko z Puńska. Prowadząca od kilku miesięcy przybliża uczestnikom stare i współczesne tradycje związane z zastosowaniem tej pięknej techniki komponowana i wypełniania wzoru na ramie.

Grupa projektowa, aby pogłębić wiedzę, odwiedziła Muzeum Regionalne w Puńsku, gdzie obejrzała bogate zbiory litewskich tkanin wiązanych. Osobną prezentację swojego długoletniego dorobku miała też mistrzyni, która w Pracowni Tkania zaprezentowała swoje prace zainteresowanym.

Najważniejszym etapem zadania jest nauka wykonywania takich tkanin. Po rozrysowaniu plastycznych projektów uczestnicy przygotowywali specjalne ramy oraz naturalne lniane i wełniane nici, aby wykonać samodzielnie autorskie, ozdobne obrusy i makaty.

Projekt zakończy się wystawą wykonanych prac, pokazem dokumentacji fotograficznej i filmowej. Na podsumowanie zaproszone zostaną między innymi szkoły z regionu, a po zakończeniu wszystkich przewidzianych działań, wystawa będzie udostępniana innym grupom oraz odbiorcom indywidualnym.

Fot. źródło: Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”

 

Czytaj na stronie Niebywałe Suwałki


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI