Pogranicze w POLIN
Pogranicze uczestnikiem konferencji „Żydowskie dziedzictwo kulturowe. Projekty, metody, inspiracje” organizowanej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w dniach 8–10 CZERWCA 2016.
Podczas spotkania Pogranicze podzieli się doświadczeniem praktyków zajmujących się tematyką żydowską, podczas dwóch paneli z udziałem Weroniki Czyżewskiej-Poncyljusz:
9 czerwca 2016, godz. 15.15 – 17.45 / "Praca z lokalną społecznością w obszarze żydowskiej kultury i pamięci." - prowadzenie Emil Majuk, Brama Grodzka – Teatr NN
„Lokalna społeczność” – czyli kto? Jakie są różnorodne aspekty pracy z lokalnymi społecznościami? Jaki rodzaj relacji, pomiędzy którymi uczestnikami należy wziąć pod uwagę, pracując z żydowskim dziedzictwem kulturowym? Do kogo, i z jakiej przyczyny, są adresowane. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię projekty dotyczące żydowskiej historii i pamięci? Jakie kwestie społeczne poruszają realizatorzy projektów i na jakie przeszkody napotykają; jaki wpływ (planowany lub nie) wywierają ich projekty? Jaka jest sprawczość lokalnych społeczności i w jaki sposób uczestniczą one w inicjatywach związanych z żydowskim dziedzictwem?
Forma: wprowadzenie, prezentacja projektów i dobrych praktyk, dyskusja
Z jakich powodów i w jaki sposób żydowskie dziedzictwo kulturowe jest włączane w rozmaite dyskursy i praktyki społeczne? Co, jak i dla kogo podlega odbudowie, jest popularyzowane, rewitalizowane, staje się przedmiotem edukacji czy programów społecznych? Jakie znaczenie dla rozmaitych społeczności mają podejmowane działania w różnorodnych europejskich kontekstach?
Popatrzymy na te zagadnienia z perspektywy realizacji projektów i inicjatyw związanych z żydowskim dziedzictwem kulturowym.
W szczególności będziemy poruszać się po obszarach związanych z renowacją, edukacją, popularyzatorstwem i wystawiennictwem. Będzie to jednocześnie okazja do zaprezentowania najciekawszych przedsięwzięć, wymienienia się innowacyjnymi metodami pracy, czy dobrymi praktykami.
Mamy nadzieję, że uda się wspólnie znaleźć inspiracje dla przyszłych inicjatyw i stworzyć warunki do nawiązania międzynarodowej współpracy. Będziemy łączyć dyskusję z narzędziami sieciowania. Dlatego też proponujemy dwa dni konferencyjne oraz trzeci dzień poświęcony jedynie budowaniu relacji pomiędzy uczestnikami.
Zapraszamy do udziału praktyków, muzealników, edukatorów, działaczy organizacji pozarządowych, artystów i wszystkich tych, którzy zajmują się żydowskim dziedzictwem kulturowym. Szczególnie zachęcamy do współtworzenia programu poprzez nadsyłanie zgłoszeń i propozycji prezentacji własnych projektów i inicjatyw. Zależy nam, aby podczas konferencji zaprezentowane zostało szerokie spektrum działań związanych z żydowskim dziedzictwem kulturowym.
Konferencja jest organizowana we współpracy z The Center for Studies of Holocaust and Religious Minorities w Norwegii oraz Stowarzyszeniem „Nigdy Więcej” w Polsce.
Konsultantami konferencji są między innymi beneficjenci funduszy norweskich, którzy zrealizowali projekty związane z żydowskim dziedzictwem kulturowym. Ich projekty zostaną również zaprezentowane. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009–2014 w ramach współpracy dwustronnej.
Pełen program konferencji w załączniku
http://www.polin.pl/pl/konferencja-zydowskie-dziedzictwo-kulturowe