Pogranicze w Olsztynie
na seminarium "Regiony pogranicza Europy - różnorodność - rozwój" Centrum Dialogu Międzykulturowego "Dom Mendelsohna", organizowanego przez Fundację "Borussia" i Dom Polski Wschodniej w Brukseli.
W dniach 24-26 czerwca w 2015 roku w Centrum Dialogu Międzykulturowego DOM MENDELSOHNA w Olsztynie odbyło się seminarium „Regiony pogranicza Europy – różnorodność – rozwój”. Była to wspólna inicjatywa Fundacji BORUSSIA oraz Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Podczas spotkania starano się odpowiedzieć na pytanie: jak w odwołaniu do wspólnego dziedzictwa historycznego budować wśród mieszkańców regionów pogranicza, które od wieków stanowiły miejsce styku wielu kultur, narodów i tradycji, świadomość wspólnej odpowiedzialności i solidarności ponad granicami?
W cyklu spotkań i debat w imieniu Pogranicza uczestniczyli Krzysztof Czyżewski i Weronika Czyżewska-Poncyljusz. Krzysztof Czyżewski wziął udział w panelu dotyczącym budowania nowej regionalnej tożsamości w praktyce, a także pomysłów na perspektywy rozwoju regionów.
Weronika Czyżewska-Poncyljusz w rozmowie pt. „Polska Wschodnia – geografie współpracy” prowadzonej przez Ewę Romanowską z Fundacji BORUSSIA przedstawiła międzynarodowy projekt Szkoła Pogranicza.
Wieczorna część seminarium poświęcona była rozważaniom wokół „Podręcznika dialogu” wydanego przez Fundację i Ośrodek Pogranicze przy współpracy z Domem Polski Wschodniej. Podczas spotkania twórczy dialog z twórcą podręcznika Krzysztofem Czyżewskim podjął poeta i pisarz Kazimierz Brakoniecki. Przyczynkiem do rozmowy było ukazanie się publikacji nie tylko w języku polskim i angielskim, lecz także rosyjskim.
1. Debata poświęcona "Podręcznikowi dialogu: Tożsamość i zaufanie", wydanego przez Pogranicze w językach polskim, angielskim i rosyjskim, z udziałem Krzysztofa Czyżewskiego i Kazimierza Brakonieckiego, prowadzona przez Alinę Kuzborską.
http://borussia.pl/?tribe_events=regiony-pogranicza-europy-roznorodnosc-rozwoj