Pogranicze na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie

Wielokulturowość, połączenia pomiędzy odmiennymi kulturami to temat warsztatu "Obcowanie" prowadzonego przez Krzysztofa Czyżewskiego oraz wystawy "Niewidzialny most"  prezentowanych przez Pogranicze podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie 27 czerwca - 31 lipca 2016.

 

 

"Niewidzialny most" to podróż w głąb pomięci o pograniczu – miejscu, w którym człowiek wykracza poza samego siebie, spotyka innych i próbuje budować społeczność opartą na dialogu . Most wymaga poświęcenia a czy będzie to doświadczenie oczyszczające, czy wręcz przeciwnie – destruktywne, zależy od wiedzy nabytej podczas budowania mostu, poznawania sekretów jego konstrukcji. Innymi słowy – efekt zależy od zrozumienia i nauczenia się sztuki współistnienia z innymi.
 
Historia pełna jest uszkodzony mostów – na granicach religijnych, narodowościowych i społecznych. Ewolucja sztuki budowania mostów, prowadząca do dialogu, pojednania i umacniania więzów społecznych to wyzwanie współczesnego świata, doświadczającego kryzysu na polu wielokulturowej koegzystencji. W jaki sposób możemy wykorzystać własne dziedzictwo i doświadczenie aby tworzyć kulturę solidarności w świecie wzrastających podziałów, nierówności i wykluczenia? 
 
Nazwa programu nawiązuje do książki Italo Calvino pt. Niewidzialne Miasta, podkreślając niematerialny wymiar sztuki budowania mostów: pracy nad tym, co ludzkie, co tworzy tkankę łączną wartości społecznych oraz solidarności. Most to otwarta i niekompletna struktura, to sekret wymagający swoistego „kodu dostępu”, który można uzyskać poprzez doświadczenie duchowe, historię, kulturę pamięci i empatii – coś,
czego nie można kupić, a na co trzeba zapracować.
 
Wystawa składa się z kilku elementów złożonych w jedną polifoniczna opowieść – poezji, rzeźby, fotografii, filmu a także smaków i zapachów. Po wernisażu odbędą się warsztaty, których tematem będzie budowanie opowieści niewidzialnego mostu, w tym tworzenie „krakowskiej zeugmy” – w oparciu o udział i doświadczenie uczestników.
Niewidzialny most ­ wystawa
 
Prowadzący Krzysztof Czyżewski 
Wernisaż, 27.06.2016, godz. 13:00
Miejsce CKŻ, ul. Meiselsa 17
Organizator Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej
Wstęp wolny
 
Krzysztof Czyżewski, Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach 
Aranżacja wystawy: Wiesław Szumiński
 
 
"Diaspora jest światem"
 
Diana Pinto (IT), Konstanty Gebert (PL), Krzysztof Czyżewski (PL), Maged Sahli (PL), prowadzenie: Adam Szostkiewicz (PL)
RODZAJ WYDARZENIA debata
DATA 28.06.2016, godz. 14:00
MIEJSCE   CKŻ, ul. Meiselsa 17
JĘZYK PL na ENG
ORGANIZATOR Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej
WSTĘP WOLNY

Na naszych oczach pęka, zmienia się i dryfuje Europa. Tektoniczne ruchy ludów z Bliskiego Wschodu i Afryki odmieniają oblicze tego skrawka ziemi, który żył złudnym przekonaniem, że coś jest dane raz na zawsze. Otóż nigdy i nigdzie.

Istotą zmian są powstające wciąż i na nowo diaspory. Im bardziej nieuniknione, z tym większą wrogością traktowane. A przecież nie ma i nie będzie innego świata, jak tylko świat Diaspor. Wszyscy jesteśmy uchodźcami, bo diaspora to nie tylko zmiana fizycznej przestrzeni, ale coś ważniejszego – gra, walka z własną świadomością, w gruncie rzeczy nieustanna tęsknota.  „Jesteś tam – powiada Rabbi Nachman z Bracławia – gdzie są twoje myśli. Upewnij się, czy twoje myśli są na pewno tam, gdzie chcesz, aby były”.

Zaproszeni do debaty goście będą mówili o swoim własnym doświadczeniu bycia w Diasporze, o nadawaniu nowego wymiaru i znaczenia miejscom, w których uchodźcy tworzą Diasporę, o wyższości świata kulturowego pluralizmu nad światem zbrodniczej nienawiści do wszystkiego, co inne i obce. O dzisiejszym świecie, wreszcie, który zdaje się nieuchronnie przechodzić do historii. I oby nasze rozumienie  świata – żydowskie, muzułmańskie i chrześcijańskie – uświadomiło nam nieodwołalnie, że to Diaspora jest światem, a centrum świata jest w każdym z nas, wiecznych tułaczy tego świata. I że wciąż musimy się uczyć te światy szanować.

W debacie udział wezmą:

Maged Sahly (PL) – dziennikarz palestyńskiego pochodzenia, badacz polityki i socjologii. Magister polityki i nauk społecznych, obecnie pracuje nad pracą doktorską nt. transformacji systemu politycznego: od dyktatury do demokracji (polski przykład dla Syrii). Autor opracowań dotyczących integracji społeczności arabskich w strukturach społeczeństw lokalnych w Europie.

Diana Pinto (IT) – doktor historii, absolwentka Harvard University, pełniła funkcję konsultanta ds. krajów Europy wschodniej i byłego Związku Radzieckiego przy Radzie Europy. Jest współzałożycielką Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. Wydała wiele publikacji poświęconych kwestiom transatlantyckim oraz życiu żydowskiemu we współczesnej Europie, w tym szeroko komentowany program A new Jewish identity for post-1989 Europe (1996). Urodzona we Włoszech, obecnie mieszka w Francji.

Konstanty Gebert (PL) – dziennikarz, psycholog, tłumacz, działacz społeczny. Współzałożyciel Żydowskiego Uniwersytetu Latającego, powstałego w 1971r., w ramach którego do 1981 organizowano spotkania o historii i kulturze żydowskiej. Autor publikacji poświęconych problematyce żydowskiej, pamięci o Zagładzie, antysemityzmowi. Założyciel miesięcznika „Midrasz”, felietonista i komentator „Gazety Wyborczej”.

Krzysztof Czyżewski (PL) – animator kultury, praktyk idei, eseista, współzałożyciel Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, Fundacji Pogranicze oraz  Międzynarodowego Centrum Dialogu. Wraz z zespołem „Pogranicza” zaprojektował i wdrożył wiele programów społecznych poświęconych dialogowi międzykulturowego. Wykładowca wielu uniwersytetów w Polsce i na świecie, m. in. Uniwersytetu Warszawskiego, Berkley University, Harvard University.

Adama Szostkiewicz (PL) – dziennikarz tygodnia „Polityka”, gdzie publikuje na tematy międzynarodowe oraz społeczno-religijne. Tłumacz z języka angielskiego, działacz opozycji w okresie PRL. Członek Rady Języka Polskiego, Polskiego Oddziału PEN Clubu oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureat nagrody im. Mordechaja Anielewicza za działalność w zwalczaniu ksenofobii i antysemityzmu oraz utrwalanie tolerancji.
 

"Obcowanie"
 
Nasza wspólnotowość przeżywa głęboki kryzys. Rozpaczliwie poszukujemy kozła ofiarnego, pod ręką mając imigrantów i podejrzliwie spoglądając na muzułmanów. Nie zbudujemy racjonalnego gruntu dla przyszłości okopując się na własnym brzegu. Stoimy obecnie w obliczu bardzo wielu realnych problemów, w tym ekologicznych, demograficznych czy społecznych, dla których rozwiązań trzeba szukać tak na gruncie moralnym, jak i ekonomicznym. To, co je wszystkie łączy to fakt, że żadnego z nich nie da się rozwiązać „w pojedynkę”. Możemy tego dokonać jedynie wspólnie z innymi, obejmując tu i teraz – bez uciekania od rzeczywistości, która wystawia na próbę nasze wyobrażenia o niej – całe sąsiedztwo i udzielając gościny. W tym stwierdzeniu nie chodzi o doraźne uzasadnienie potrzeby zmierzenia się z wielką falą przychodźców (licentia poetica prof. Jerzego Bralczyka), która wywołała europejski kryzys. Chodzi o odwieczną tajemnicę wspólnoty, która ustanawia się w pełni tylko dzięki obecności obcego.
 
Prowadzący wykład Krzysztof Czyżewski
29.06.2016, godz. 14:00
Miejsce CKŻ, ul. Meiselsa 17
Język PL na ENG
Organizator Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej
Wstęp wolny
 
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI