Podróż na pogranicze / 21-22 września

Wizyta 17 osobowej grupy członków parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie, z proboszczem Michałem Jabłońskim, w ramach podróży na pogranicze polsko-litewskie.


Celem wyjazdu jest odwiedzenie miejsc związanych z noblistą Czesławem Miłoszem (Krasnogruda i Szetejnie); zapoznanie się ze specyfiką miejsc zamieszkałych przez społeczności wywodzące się  różnych  narodowości i kultur; odwiedzenie miejsc związanych z Trylogią Henryka Sienkiewicza oraz z kościołem ewangelicko-reformowanym na Litwie (Kiejdany); zwiedzenie Kowna i okolic. 

Program w Krasnogrudzie i Sejnach:

10.00 - 12.00 Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie

- wprowadzenie - opowieść o historii miejsca 

13.00 - 15.00  Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach

- "Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza"

- Wystawa "Miasteczko" spotkanie z Wiesławem Szumińskim.

O kościele: z informacji gości

Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP to kościół protestancki w Polsce, liczący w 2015 roku 3461 wiernych w 10 parafiach, należący do rodziny Kościołów kalwińskich, wywodzących się z reformacji szwajcarskiej. Kościół należy do Polskiej Rady Ekumenicznej i Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych. Jego organem prasowym jest wydawane od 1926 roku czasopismo „Jednota”.

Organizatorem Polskiego Kościoła Ewangelicko- Reformowanego był Jan Łaski (1499 – 1560), pisarz i działacz Reformacji. Stworzył on zręby jednolitego ustroju kościelnego – synodalno-prezbiterialnego, który odpowiadał celom szlachty (synod w Książu, 1560).

Zasady wiary naszego kościoła przyjęte są w Katechizmie Heidelberskim z 1563 oraz Konfesji Sandomierskiej z 1570 natomiast formy kultu reguluje Agenda Gdańska z 1637 roku. Podstawą wiary i normą życia jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu – Biblia, natomiast tradycja podlega stałej rewizji według zasady Ecclesia reformata et semper reformanda verbi divini (Kościół reformowany nieustannie się reformujący według Słowa Bożego).


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI