Podlaski desant w Trieście. Opowieści o granicach w relacji Monki Żmijewskiej

 Z udziałem Pogranicza. "To próba przełożenia na formę wystawy programu Niewidzialny Most".


 Monika Żmijewska, 05.02.2016 12:00

Zanurzą się w przedwojenny świat Kresów, zetkną ze sztuką współczesną, przejdą przez niewidzialny most. Widzowie Biennale Sztuki "Trieste Contemporanea" w Trieście zobaczą aż trzy wystawy przygotowane przez twórców z naszego regionu. Co ciekawe - wszystkich biennalowych ekspozycji zaplanowano pięć. Nasi stanowią więc bardzo mocny punkt włoskich spotkań.

 

Misterium Mostu

W czwartek (04.02), jako pierwsi z naszego regionu, zaprezentowali się "pogranicznicy", którzy pojechali do Triestu z wystawą "Niewidzialny most", przygotowaną przez Krzysztofa Czyżewskiego, Wiesława Szumińskiego i Bożenę Szroeder. To swoista wizualizacja programu, który Pogranicze realizuje od 2015 roku, a który wybrzmiał szczególnie w sierpniu ubiegłego roku. Wtedy właśnie, w miejscu szczególnym, pełnym znaków, symboli i tajemnic - bo w Krasnogrudzie pod litewską granicą (dawnym dworze rodziny Miłosza, a dziś Międzynarodowym Centrum Dialogu) - na dziesięć dni wypełnionych od rana do wieczora, zainstalowała się Wioska Budowniczych Mostów. Obok siebie - młodsi i starsi, od 8 do 60 lat. Mistrzowie, którzy zjechali z różnych kontynentów, by podzielić się swym trudnym doświadczeniem. I uczniowie. Tacy, którzy nadziei na to, że ludzie mogą się porozumieć, mają coraz mniej, choć jeszcze całkiem jej nie stracili. I tacy, którzy dopiero wchodzą w życie i optymizmu mają co niemiara. Przybysze z odległych krajów, i z pobliskich podsejneńskich wiosek. Wielu się wcześniej w ogóle nie widziało. A jednak udało się im wspólnie coś zbudować. Coś fizycznego ("Misterium Mostu"), i coś nieuchwytnego, co i oni, i widzowie zanieśli w sercach do domów - właśnie niewidzialny most. Może po tym, czego doznali, nauczyli się w Pograniczu, będą budować mosty nie tylko na miejscu, ale też i w innych trudnych miejscach świata - taką nadzieję mają "pogranicznicy". W Krasnogrudzie budowniczy mostów zanurzali się w cudze dramatyczne historie, opowiadali swoje. Tak jak różne są pogranicza, tak i różne były historie.

Cały tekst: 

 

Pogranicze i Niewidzialny Most - czytaj o wystawie w Trieście


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI