Patria

28 maja 2005 r. o godz. 18.00 w sejneńskiej "Papuciarni" odbył się wernisaż wystawy Patria; trójki artystów: Evy Labutyte z Litwy, Rudolfa Kimminy z Niemiec i Wiesława Szumińskiego, gospodarza galerii.


Podzieleni przez historię, złączeni przez sztukę 
Wernisaż wystawy "Patria" 

Pojęcie "patria" to termin, który wymaga indywidualnej interpretacji. Różnorodność tych wyobrażeń będzie wyraźnie przedstawiona w ramach wystawy przez osoby, których początki związane są z regionem Europy, będącym w przeszłości obiektem wielu narodowych konfliktów. Prace prezentują, jak dziś bywa rozumiana "patria" przez artystów z trzech różnych państw europejskich. 

Wystawę otworzył Krzysztof Czyżewski, szef Pogranicza. Przypomniał, że jej pomysł zrodził się w Instytucie Polskim w Niemczech. "Tak widać stamtąd Polskę", a przede wszystkim wielokulturowy teren pogranicza dawnych Prus Wschodnich. 

Potem głos zabrali artyści. Rudolf Kimmina powiedział, że trudno jest zorganizować wystawę o ojczyźnie, gdy autorami są Polak, Niemiec i Litwinka. Jego zdaniem patria była ważna dla naszych przodków i dziś też należy poszukiwać nowego znaczenia tego słowa - takiego, które by pozwalało na "budowanie rozumnego życia". Dodał, że "patria" może być rozumiana różnie i to ukazuje wystawa. Opowiedział o pracach Evy Laudite (artystki zmarłej w 2003 r.) i swoich. Oboje pochodzą z terenów dzisiejszej Litwy. Współczesna historia uczyniła z niego Niemca, z niej Litwinkę. Ich obrazy mówią innym językiem. Eva chciała przez swoje obrazy opisywać przeszłość kraju pochodzenia, Rudolf jest brzemienny tradycją Bauhausu i myślenia konstruktywistycznego. Ale pewne podstawy artyści mają wspólne. Rudolf Kimmina dodał, że możliwość zaprezentowania prac w Sejnach jest dla niego zaszczytem. 

Wiesław Szumiński wspomniał, że i za niego współczesna historia dokonała wyboru obywatelstwa. Uczyniła go Polakiem, choć część jego rodziny to Litwini. W swoich obrazach stara się nawiązywać do miejsca, w którym żyje. Często odwołuje się do literatury - pisarzy, którzy są mu bliscy. Jak twierdzi, czytając ich dzieła stara się zmieścić w nich swoje doświadczenia. Szumiński na wystawie pokazał fragmenty cyklu dotyczącego twórczości Bruno Schulza. 

- Z tą prozą czuję się szczególnie związany. Znajduję w niej rzeczy, które znam z własnego życia. Nie tyle chodzi o podobieństwo faktów, co o klimaty, stosunki z ludźmi, podobną wrażliwość, która łączy Drohobycz i Sejny. Są to bowiem miejsca przesiąknięte wielokulturowością, która je buduje i bogaci. 

Dodatkowym uzasadnieniem obecności jego prac na wystawie jest to, że urodził się w miejscu leżącym niedaleko granicy byłych Prus Wschodnich. 

Eva Labutyte - 1938-2003 (malarstwo, grafika, exlibris, ilustracje książkowe). Studia na Akademii Sztuk Pieknych w Wilnie. Motywami przewodnimi jej dzieł są: mała Litwa, ojczyzna nad morzem, dawne Prusy. Wystawy na Litwie, w Niemczech, Polsce, USA. 

Rudolf Kimmina - ur. 1944 (malarstwo). Studia na WKS Münster. Tematyka: konstrukcje obrazów, synteza malarstwa tradycyjnego i abstrakcyjnego, byłe Prusy Wschodnie. Wystawy na Litwie, Łotwie, w Estonii, Polsce, Niemczech, Rosji, Francji, Hiszpanii i Holandii. 

Wiesław Szumiński - ur. 1958 (malarstwo, grafika, ilustracje książkowe). Studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Inspiracje do swoich prac czerpie z dzieciństwa spędzonego na Suwalszczyźnie oraz z poezji Brunona Schulza, Juliana Stryjkowskiego, Grigorija Kanowicza i Jerzego Ficowskiego. Prowadzi Galerię "Papuciarnia" w Sejnach. Wystawy w Polsce, w Niemczech i na Litwie. 


Wystawa "Patria" była wcześniej prezentowana w Instytucie Polskim w Lipsku w dniach 19 kwietnia - 20 maja 2005 r., a w Sejnach było ją można oglądać w czerwcu i lipcu 2005 r.

28 maja 2005 - Patria - wernisaż wystawy.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI