Organizatorzy o spotkaniu w Poznaniu, 16.03.2019

Nadstawialiśmy ucha, otwieraliśmy umysły i serca, rozmawialiśmy patrząc sobie w oczy... tak teraz tego brakuje! - podsumowanie sobotniego spotkania z Krzysztofem Czyżewskim


Dziękujemy Krzysztofowi Czyżewskiemu,
Krzysztof Czyżewski - Żegaryszki - wieczór autorski
Dziękujemy małżonce i muzie Autora Małgorzacie Czyżewskiej,
Dziękujemy Pani Marcie Marta Kowerko-Urbańczyk oraz wszystkim współorganizującym spotkanie.
Dziękujemy licznie przybyłym Gościom <3
Dziękujemy Oldze Olga Strizhniova za piękne rysunki, tworzone na żywo podczas spotkania.

Wczorajsze spotkanie, wieczór autorski z Krzysztofem Czyżewskim z Pogranicza, z Sejn i Krasnogrudy było absolutnie wyjątkowe <3 Nadstawialiśmy ucha, otwieraliśmy umysły i serca, rozmawialiśmy patrząc sobie w oczy... tak teraz tego brakuje!
Krzysztof Czyżewski czytał swoje haiku, ale opowiedział także o działaniach na Pograniczu, gdzie wcale nie chodzi o zacieranie granic, one nie nikną, ale ludzie uczą się żyć obok siebie, współistnieć mimo różnic, mimo wytyczonych granic, które ich dzielą.
Wiele słów Autora zapadło nam w dobrą pamięć. Szczególnie wybrzmiały te związane ze wspomnieniem tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, z którym Pan Krzysztof współpracował m.in. na niwie wielokulturowości i przeciwdziałania tzw. mowie nienawiści, przed której konsekwencjami ostrzegał, przywołując okoliczności zamordowania Prezydenta Gabriela Narutowicza (Gdańskie Debaty Obywatelskie).
Dlatego też refleksje związane z odzyskiwaniem wiary w sens budowania mostów i wzmacnianie tego, co małe, dały nam zdecydowanie najwięcej do myślenia, także w kontekście naszych działań...

"Ten lęk, który dzisiaj mamy - nazwijmy to Goliatem. Rodzi się nowa fala przemocy, ksenofobii, niechęci do obcego, brunatniejąca... Jest Goliat i jeżeli spróbujemy stanąć wobec tego, to mamy jakieś poczucie, że jedynie drugi Goliat jest w stanie na poważnie sobie z tym poradzić. Jakbyśmy nie wierzyli w Dawida. To jest właściwie jedyne na czym Goliatowi może zależeć - to żebyśmy utracili wiarę w Dawida. Już w momencie, kiedy zaczniemy tak myśleć, jesteśmy we władaniu Goliata, ma nad nami panowanie.
(---) Potrzebne jest przewartościowanie stosunku do tego, co jest małe. Ludzie, którzy przeszli przez doświadczenie totalitaryzmu - efektem tego jest utrata wiary w małe. Podkopanie w człowieku wiary, w to co jest małą rzeczą, małym krokiem, drobiazgami życia, wykorzenia z miejsca, zabiera...
(---) Spotykam bliskich mi ludzi, którzy mi mówią: fajnie to robicie, ale jakie to ma znaczenie. To musi być masowe, wielkoliczbowe, bo jedynie to da realną odpowiedź na poważne zagrożenia. (---)
Dlatego tak ważna jest praca ze słowem i inne działania, danie siły, by na nowo odzyskac wiarę w to, co najmniejsze. To małe zmienia świat. To ono ma moc przemiany. Nie zmienimy świata, jeżeli utracimy małe..."

Rysunki: Olga Strizhniova
Foto: Maciej Krajewski

Łazęga Poznańska, 17.03.2019


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI